21 października 2017 11:57

Kobieca droga na Kemailong!

Rosjanka Galina Czibitok i Ukrainka Marina Koptiewa wytyczyły nową drogę na Kemailong (5777 m), szczyt leżący regionie Shaluli Shan w Zachodnim Syczuanie (Chiny). To dopiero drugie wejście na ten interesujący wierzchołek.

Kemailong (5777 m) i przebieg nowej, kobiecej drogi na szczyt

Rejon Shaluli Shan jest w niewielkim stopniu wyeksplorowany wspinaczkowo. Jednak dzięki wyprawom eksploracyjnym Tamotsu Nakamury pojawiają się tam kolejne wyprawy.

Kemailong (lub Cameron, Kamelong) leży w masywie Genyen. Sam wierzchołek Genyen (6204 m) miał już kilka wejść. Niemniej wiele szczytów o wysokościach od 5800 do 5900 leżących na północ i północny-wschód od Genyen było nietkniętych. Pierwszego wejścia na Kemailong dokonali w 2012 roku Dave Anderson i Szu-ting Yi

Kobiecy zespół Kemailong (5777 m)

Eksploracyjne wyprawy czysto kobiece to nieczęste wydarzenie w odległych górach. W wyprawie brały udział trzy dziewczyny: Galina Czibitok, Marina Koptiewa i Anastazja Pietrowa. Ta ostatnia musiała zrezygnować z akcji ze względu na chorobę.

Wspinanie na Kemailong

Linia rosyjsko-ukraińska biegnie wybitnym filarem, na którym dziewczyny musiały przejść 8 długich trudnych wyciągów. Następnie wyzwaniem okazała się grań, gdzie do pokonania było wiele turnic, często kruchych. Dziewczyny zameldowały się na szczycie 12 października po 7 dniach wspinaczki. Po kolejnych dwóch dniach wróciły do bazy.

Całość drogi została wyceniona na ED lub 6A w skali rosyjskiej, a trudności techniczne 5c-6a, A2/3.

 

Mysza

Źródła: Masha Gordon, russianclimb.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum