17 października 2017 09:29

Himalayan Database: dziedzictwo Elizabeth Hawley będzie dostępne za darmo

Himalayan Database, rejestr wejść i wypraw na najwyższe szczyty Himalajów prowadzony od ponad pół wieku przez Elizabeth Hawley, będzie od pierwszego listopada dostępny za darmo.

Ekipa The Himalayan Database przy pracy. Z lewej Elisabeth Hawley z prawej Billi Berling

Miss Elizabeth Hawley rozpoczęła zbieranie informacji o ekspedycjach himalajskich w 1963 roku, gdy na Mount Everest działała amerykańska ekspedycja. Praca dla Reutersa tak ją wciągnęła, że zdecydowała się ją kontynuować w kolejnych latach. Początkowo to Hawley szukała informacji, z czasem odwiedziny u Amerykanki stały się elementem obowiązkowym każdej wyprawy, a jej prywatne archiwum rosło.

Czas cyfryzacji nastąpił w 1991 roku, kiedy Richard Salisbury zaproponował digitalizację cennego zbioru. Jenak pierwszy CD-ROM ukazał się w 2004 roku – ponad dziesięć lat zajęło wprowadzenie tego zbioru informacji.

Nic dziwnego, baza zawiera szczegółowe informacje o ekspedycjach na 450 znaczących nepalskich szczytów, począwszy od 1905 roku! Zebrano dane o 9,5 tys. ekspedycjach i ok. 70 tys. ich uczestnikach, często tak szczegółowe jak: droga wejścia, miejsce zakładania obozów, wypadki czy korzystanie z tlenu z butli.

Obecnie Elizabeth Hawley ma 93 lata i w 2016 roku jej miejsce zajęła Billi Bierling. Nowa szefowa, pytana przez Stefana Nieslera o przyszłość tego projektu, odpowiedziała:

Przyszłość Himalayan Database to wielka niewiadoma.

Liczba wypraw na najwyższe szczyty Nepalu wzrasta z roku na rok, a według Bierling przychody z edycji na CD-ROMie pokrywały jedynie koszty wyprodukowania samej płytki.

Darmowa wersja Himalayan Database ma być dostępna do ściągnięcia od początku listopada na stronach himalayandatabase.com.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum