16 października 2017 09:25

Damian Granowski i Tomasz Klimczak – pierwsze polskie przejście drogi Desmaison-Gousseault

Damian Granowski (KW Kraków) i Tomasz Klimczak (KW Warszawa) dokonali pierwszego polskiego przejścia wymagającej drogi Desmaison-Gousseault (ED2/5c/A1/85º, 1200 m) na północnej ścianie Grandes Jorasses.

Północna ściana Grandes Jorasses z zaznaczoną na czerwono linią "Drogi Desmaisona-Gousseaulta" (fot. Damian Benegas/alpinist.com)

Północna ściana Grandes Jorasses z zaznaczoną na czerwono linią „Drogi Desmaisona-Gousseaulta” (fot. Damian Benegas/alpinist.com)

Pierwsza próba przejścia drogi, podjęta w 1971 roku, zakończyła się tragicznie. Zginął wtedy Serge Gousseault i tylko dzięki ofiarnej akcji ratunkowej ocalał drugi członek zespołu Rene Desmaison.

Dwa lata później Desmaison wrócił na drogę w towarzystwie Giorgio Bertone i Michela Clareta, aby dokończyć 1200-metrową linię. W 2007 roku Guy Robertson i Pete Benson dokonali pierwszego klasycznego przejścia drogi.  Szkoci tak przebytą drogę wycenili na VI 6c M5/M6.

Jak dowiadujemy się ze stron KW Warszawa:polski zespół potrzebował na pokonanie tej trudnej, 38-wyciągowej drogi 4 dni (3 biwaki w ścianie). Warunki w ścianie nie były dobre. Na niektórych wyciągach zespół musiał skorzystać z technik hakowych. Na szczycie Damian i Tomek zameldowali się 14 października o 20:35, tam po raz kolejny zabiwakowali.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Desmaison na GJ [15]
    Świetne przejscie, gratuluje!

    16-10-2017
    jankuczera