31 października 2017 08:36

Zmarł Fred Beckey, legenda amerykańskiego wspinania

30 października w wieku 94 lat zmarł Fred Beckey, autor setek dróg i pierwszych wejść, autor książek i przewodników wspinaczkowych. Bardzo ważna postać dla amerykańskiego środowiska wspinaczkowego.

Fred Beckey (fot. Wikimedia)

Fred Beckey (fot. Wikimedia)

Backey urodził się w 1923 roku w Kolonii w Niemczech, jego rodzice wyemigrowali do USA rok później. Dość wcześnie zaczął się wspinać, a swój pierwszy przewodnik wspinaczkowy napisał pod koniec lat 40. ubiegłego wieku. Jego najważniejszym dziełem jest przewodnik wspinaczkowy po Górach Kaskadowych, jest też autorem popularnego “100 Favorite North American Climbs”.

Równocześnie jest autorem kilkuset dróg, wspinał się wspólnie m.in. Yvonem Chouinardem (Beckey-Chouinard Route, South Howser Tower, Bugaboos 1961 ). Na Alasce jego imieniem został nazwany szczyt – Mt. Beckey.

Pasja wspinaczkowa nie opuszczała go pomimo sędziwego wieku. Np. jeszcze w 2013 roku, w wieku 90 lat przeszedł Tranquility 5.6 w Joshua Tree.

Wyjątkową postać Beckeya ukazał Dave O’Leske w filmie “Dirtbag – The Legend of Fred Beckey“. Film miał światową premierę jesienią tego roku, a polscy widzowie będą mogli po raz pierwszy zobaczyć ten pełnometrażowy dokument na Krakowskim Festiwalu Górskim.

Beckey zasłynął z alternatywnego stylu życia, który najlepiej oddaje sam tytuł filmu „Dirtbag”, oznacza bowiem żula… Był również ucieleśnieniem amerykańskiego filmu drogi – przez lata przemierzał amerykańskie przestrzenie swoim różowym pick-upem w poszukiwaniu niezdobytych gór. nowych dróg i kobiet… Pomimo tego, a może właśnie dlatego, Amerykanin wniósł unikalny wkład w historię amerykańskiego i światowego alpinizmu.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Zmarl Fred Beckey [10]
    Jak w tytule,

    31-10-2017
    jerrygwizdek