22 października 2017 21:04

Poziom 9b dla pań! Angela Eiter przechodzi „La Planta de Shiva”!

Nieprawdopodobne przejścia robią kobiety w ostatnich miesiącach. Chyba nikt nie spodziewał się, że rekord Amerykanki Margo Hayes, która dwukrotnie pokonała trudności 9a+ (prowadząc klasyki – La Ramblę i Biographie)* może zostać wkrótce wyrównany, a co dopiero pobity. Tymczasem wielką niespodziankę sprawiła Austriaczka Angela Eiter, wprowadzając kobiece wspinanie na poziom 9b.

Angela Eiter na La Planta de Shiva 9b (fot. Redbull Contentpoo l/ E.Holzknecht)

Angela Eiter na La Planta de Shiva 9b (fot. Redbull Contentpoo l/ E.Holzknecht)

Angela Eiter poprowadziła w rejonie Villanueva del Rosario La Planta de Shiva 9b. Co tu dużo mówić, to kolejny przełom w historii wspinania sportowego. Przy tym nie ma żadnych wątpliwości co do wartości i wyceny drogi. To jedna z „dziewiątek b” autorstwa Adama Ondry. Czech przeszedł ją w 2011 roku, łącząc dwa istniejące wyciągi – wyszło 45 metrów, czyli potężna dawka wytrzymałościowo-siłowego wspinania. Pierwszy linię powtórzył Jakob Schubert, i to dopiero 5 lat później.

Eiter przyjechała do Villanueva del Rosario dwa lata temu, wówczas udało się jej pokonać pierwszy wyciąg (8c). Teraz padła całość. O tym, jak trudno pokonać taką drogę świadczą słowa Jakoba Schuberta, który po swoim sukcesie pisał między innymi: „Jestem super szczęśliwy i dumny z tego przejścia, jak dotąd moja najtrudniejsza droga” (a miał już za sobą inne 9b, Fight or Flight).

Poniżej w akcji sam autor, Adam Ondra:
31-letnia Angela Eiter to przed laty wspaniała zawodniczka, najlepsza na świecie w swojej konkurencji (prowadzenie). Trzykrotna lidera Pucharu Świata i czterokrotna(!) mistrzyni świata. Pierwsza, która odebrała w 2006 roku nagrodę La Sportiva Competition Award (Arco Rock Legends) za sukcesy właśnie na panelu. Po zakończeniu kariery zawodniczej postawiła w 100% na wspinanie w skałach, gdzie poprowadziła masę bardzo trudnych dróg. W jej kapowniku znajdziemy linie 8c, 8c+ i kilka 9a – Hades Big HammerEra Vella.

***

*Poza Margo Hayes, która ma zrobione dwie drogi 9a+, take trudności poprowadziła w tym roku także Belgijka Anak Verhoeven –  Sweet neuf w Pierror Beach, pierwsze przejście.

Brunka
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Angela Eiter - 9b [1]
  Ulubiony portal wszystkich wspinaczkowych lansiarzy (czyli 8a.nu) donosi, że Angela…

  22-10-2017
  Freddie Chopin

  Ręce, które robią 9b [7]
  http://i.ytimg.com/vi/B5FRmyLlafw/maxresdefault.jpg http://cdn.ukc2.com/i/249472.jpg http://www.climbing.co.za/wp-content/uploads/2015/10/angy_eiter_greece_04.jpg http://rockandice.com/wp-content/uploads/2017/09/AngyEiterEraVellaCOVER-706x563.jpg

  23-10-2017
  McAron