13 września 2017 09:21

Na Zadnim Kościelcu powstaje “Zakaz stękania” (VI+, 100 m)

Za sprawą kaliskich wspinaczy na Zadnim Kościelcu powstała kolejna droga. Po Odvecie VII (2015) i Problemach przy kasie VIII (2016) Alina Szyld i Mariusz Harendarz 9 września br. otworzyli Zakaz stękania (VI+, 100 m).

“Zakaz stękania”, 3. wyciąg, Zadni Kościelec (fot. Artur Pierzchniak)

Zakaz stękania to w pełni sportowa propozycja, ubezpieczona przez Artura Gumę Pierzchniaka. 100 metrów wspinania podzielone zostało na trzy wyciągi:

1. wyciąg: Za łupa VI, 50 m (10B+ST)
2. wyciąg: Kaskady VI/VI+, 30 m (10B+ST)
3. wyciąg: Okap Vał VI+, 20 m (4R+ST)

“Zakaz stękania”, wspinanie na 2. wyciągu (fot. Mariusz Harendarz)

Zakaz stękania to już trzecia droga na Zadnim Kościelcu autorstwa ekipy z Kalisza, ale nie ostatnia. W planach jest jeszcze jeden, dużo bardziej wymagający projekt, mogący sięgać trudnościami stopnia IX (a może i więcej). Projekt otrzymał już nazwę Gama, a autor Mariusz Harendarz mówi o nim tak:

Już w 2015 roku podczas rekonesansu przeprowadzonego w trakcie prac na Odvecie na ścianie Zadniego Kościelca, odkryliśmy piękne 50 m zacięcie biegnące po prawej stronie piramidy, wprost z Komina Strumiłły. Zacięcie w połowie długości przecina duża przewieszka. Pod nią znajdują się główne trudności projektu, lekko przewieszająca się ściana w zacięciu. Obecnie prace nad projektem są już zaawansowane, część boltów osadzona. Czas pokaże, jakie będą trudności drogi.  Wydaje się, iż droga będzie najtrudniejsza z dotąd ubezpieczonych na tej ścianie

Plakat Master Topo – na zielono zaznaczony projekt “Gama”

Drogi na Zadnim Kościelcu, od lewej: “Odvet”, “Zakaz stękania”, “Problemy przy kasie”, projekt “Gama” (fot. / topo A. Pierzchniak)

Drogi zostały obite z prywatnych środków Mariusza Harendarza i Artura Pierzchniaka.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum