12 września 2017 09:57

Jaskiniowy rekord świata! Jaskinia Wieriowkina najgłębsza na świecie

Wyprawa złożona z rosyjskich speleologów dokonała rekordowego odkrycia. Grotołazi uzyskali w jaskini Aleksandra Wieriowkina głębokość -2204 m, tym samym leżąca w Abchazji jaskinia zyskała miano najgłębszej na świecie!

Jaskinia Aleksandra Wieriowkina, głębokość 1750 m

Jaskinia Aleksandra Wieriowkina (Александр Верёвкин, Alexander Veryovkin) leży w Górach Gagryjskich (Kaukaz) na terenie Abchazji. To obszar zbudowany głównie z wapienia, gdzie występują silne zjawiska krasowe.

Eksploracja Jaskini Wieriowkina przyspieszyła gwałtownie w tym roku. Zimą osiągnięto -1832 m, powiększając jej głębokość o prawie 500 metrów. Teraz osiągnięto poziom -2204 m. Jeśli dane podawane przez Rosjan się potwierdzą, to dotychczas najgłębsza Jaskinia Krubera-Woronia (-2197 m, także w Abchazji) spadnie na drugie miejsce.

Jaskinia Aleksandra Wieriowkina, głębokość 2115 m

Wyprawa, która ustanowiła rekordową głębokość, składała się z 34 uczestników (w składzie był jeden Czech). Grotołazi działali pod ziemią od 30 lipca do 3 września. Najniższy osiągnięty punkt jaskini jest zalany wodą, grotołazi spodziewają się odkryć tam syfon.

Mysza

Źródło: incave.org

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum