7 września 2017 10:19

Niesamowita Sílvia Vidal samotnie wytycza drogę na Alasce

W dniach 5-21 lipca Sílvia Vidal samotnie wytyczyła nową drogę na zachodniej ścianie Xanadu (Arrigetch Peaks, Alaska). Trudna wspinaczka miała miejsce w odległej dolinie, Katalonka spędziła w niej samotnie 53 dni.

Przebieg Un pas més (530 m, A4/A4+, 6a), Xanadu (fot. arch. S. Vidal)

Wyprawa Vidal to przede wszystkim ogromna przygoda, w której samo wspinanie według słów dzielnej obywatelki Hiszpanii było najłatwiejszą częścią, zwłaszcza że tradycyjnie działała bezkompromisowo. Vidal nie miała ze sobą radia i telefonu satelitarnego. Zatem samotnie i bez możliwości wezwania pomocy musiała zmierzyć się z wyzwaniem przetransportowania 150 kg bagażu od miejsca lądowania pod ścianę, niedźwiedziami i wreszcie z trudnościami ściany.

Silvia Vidal (fot. S. Vidal)

Wytyczoną drogę Silvia nazwała Un pas més („jeden krok”). 530-metrowa linia osiąga trudności A4/A4+, 6a. Droga składa się z 11 wyciągów. Katalonka użyła 3 spitów na 3 wyciągach oraz 12 na stanowiskach.

Topo Un pas més (530 m, A4/A4+, 6a), Xanadu

Samotność Vidal zakłócała jedynie obecność dwóch amerykańskich ekip. Jedna robiła drogę na prawo od niej, druga na lewo. Jednak nie dzielili wspólnej bazy. Silvia założyła swoją w ścianie.

Mysza
źródło: Desnivel
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum