29 września 2017 12:39

Ryszard Pawłowski zdobył Manaslu – swój 11 ośmiotysięcznik – aktualizacja

Ryszard Pawłowski wraz z Bergans Team odniósł sukces na Manaslu (8156 m n.p.m. ). 27 września stanął na szczycie, zdobywając tym samym swój 11 ośmiotysięcznik. Manaslu cieszy się tej jesieni dużą popularnością i ruch na tej górze wśród wypraw komercyjnych jest bardzo duży.

W drodze na szczyt Manaslu 8156 m n.p.m. (fot. Ryszard jan Pawłowski profil FB)

Ryszard Pawłowski (67 lat) jest zdobywcą 11 spośród 14 szczytów ośmiotysięcznych. 27 września stanął na szczycie Manaslu (8156 m n.p.m.), ósmego pod względem wysokości szczytu Ziemi (podczas wejścia używał tlenu z butli). Tym sposobem stał się również najstarszym Polakiem na szczycie ośmiotysięcznika wchodzącego w skład Korony Himalajów.

Bergans Team na szczycie Manaslu (fot. Profil FB Ryszard Pawłowski)

Ryszard Pawłowski na Manaslu (fot. Profil FB Ryszard Pawłowski)

Ryszard jest kierownikiem Bergans Team, obok niego sukces zanotowała trójka uczestników wyprawy – w dniu 26 września Manaslu zdobyli jeszcze – wspomagając się tlenem z butli – Joanna Całka, Janusz Plewa oraz Adam Somerlik.

Na szczycie Manaslu zameldował się również Bogusław Magrel z PKA (wejście odbyło się prawdopodobnie z użyciem dodatkowego tlenu z butli).

Obóz na zboczach Manaslu (fot. Ryszard Jan Pawłowski profil FB)

Jak relacjonuje włoski magazyn górski Alpinisti e Montagne, ruch tej jesieni na Manaslu dorównuje najbardziej zatłoczonym okresom na Mount Everest. Wielu z członków komercyjnych wypraw na Manaslu traktuje tą górę jako trening przed wiosennym wejściem na najwyższy szczyt świata. 27 września, ze względu na dobre warunki pogodowe, na szczyt Manaslu dotarło aż 69 alpinistów i 80 Szerpów z ośmiu różnych agencji komercyjnych.

Manaslu tej jesieni dorównuje popularnością wiośnie na Evereście (fot. Seven Summits Treks, udostępnione przez: alpinistiemontagne.gazzetta.it

Podobnego szczęścia i dobrej pogody zabrakło niestety Carlosowi Sorii, który właśnie ze względu na złe warunki zmuszony był do odwrotu podczas swojej drugiej tej jesieni próby zdobycia szczytu Dhaulagiri. Soria zdecydował się zakończyć wyprawę.

Michał Gurgul
źródło: alpinistiemontagne.gazzetta.it, Ryszard Jan Pawłowski profil FB
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    10 ośmiotysięcznik [16]
    10 ośmiotysięcznik. Na Sziszapangmie nie był na głównym wierzchołku.

    2-01-2018
    trek