14 września 2017 08:37

Ramonet: mam wiele do zrobienia w skałach, chcę poprowadzić 9b

Jeszcze rok temu Ramón Julian Puigblanque stawiał zawody na równi ze skałami. Te dwa wspinaczkowe światy były dla niego równie ważne, w oba angażował się równie mocno i w obu odnosił wielkie sukcesy. Choć przecież – jak sam przyznawał – gdyby nie czas poświęcony wspinaniu na panelu, pewnie robiłby dużo więcej trudniejszych dróg w skałach. Wszystko wskazuje na to, że weteran zawodniczych aren powoli zaczyna myśleć o wycofaniu się z regularnych startów. Postawi na skały i będzie nadrabiał zaległości. Poziom 9b to jeden z jego głównych celów.

Ramonet, Arco 2017 (fot. fot. Darío Rodríguez / Desnivel)

20 lat startów w zawodach i imponujący dorobek. Ramonet zaczął karierę w 1998 roku i w ciągu blisko dwóch dekad osiągnął niebywałe sukcesy – dorobił się dwóch tytułów mistrza świata, mistrza Europy, wielokrotnie zwyciężał w Pucharze Świata, skompletował rekordową liczbę tytułów mistrza Arco Rock Master (7), był laureatem prestiżowej nagrody La Sportiva Competition Award etc. Czy można osiągnąć więcej?

Od jakiegoś czasu Ramonet startuje w zawodach słabo. Widać, że brak mu pewności, a to przecież było zawsze najmocniejszą stroną drobnego i niewiarygodnie silnego Hiszpana. Zapytany przez dziennikarzy magazynu Desnivel, dlaczego myśli o wycofaniu się z życia zawodniczego mówi:

Wiek nie ma na to wpływu, ale motywacja. Jeśli jesteś zmotywowany i trenujesz możesz to nadal robić. Romain Desgranges ma 34 lata i jest pierwszy w Pucharze Świata, co pokazuje, że to ile masz lat, nie ma znaczenia. Wiek to także doświadczenie i nauka.

Motywacja w przypadku hiszpańskiego mistrza została nadszarpnięta już podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Świata, kiedy w finale odpadł  na początku drogi, nie mogąc odnaleźć się na obłych strukturach. Tamta porażka na na długo utkwiła mu w pamięci. Do tego doszła kontuzja, zmiana priorytetów: „wspinanie nadal mnie bardzo motywuje, ale teraz w inny sposób” – mówi.

Ramonet w Arco Rock Master (fot. Sytse van Slooten)

To że Ramonet myśli o wycofaniu się z pucharowych imprez nie oznacza, że stracił motywację do wspinania w ogóle. Wręcz przeciwnie:

Mam wiele do zrobienia w skałach, chociaż wielu mówi, że jestem coraz starszy. Kiedy zakończę karierę zawodniczą, będę się wspinał w skałach i robił to, czego nie byłem w stanie robić wcześniej.

Hiszpan ma w planach między innymi sięgnąć po drogę 9b. Taki poziom powinien być dla tak wytrawnego wspinacza jedynie kwestią czasu. Jedno jest pewne, o dokonaniach Ramoneta będziemy pisać jeszcze wiele razy. W końcu on sam mówi: „Jeszcze jedna linia, jeszcze jeden projekt, jeszcze jedna motywacja”.

Brunka
źródło: Desnivel
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum