11 września 2017 19:22

Baskowie w Peru. Nowe drogi braci Pou

Bracia Iker Pou i Eneko Pou oraz Manu Ponce i Pedro Galán eksplorowali górskie zakątki Peru. Efektem tej baskijskiej wyprawy są dwie nowe drogi oraz pierwsze przejście klasyczne Qui Io Vado Ancora 7c+/8a.

Gocta Falls (ElemakiPraca własna, CC BY 3.0, Link)

Pierwszym celem ekipy był Gocta Falls. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, ten niesamowity dwustopniowy wodospad został odkryty dopiero w 2002 roku! A jest to ósmy, co do wysokości wodospad na świecie (771 m).

Yaku Mama 7a+, Gocta Falls, Peru

Yaku Mama 7a+, Gocta Falls, Peru

Hiszpanie zdołali znaleźć jedynie 185 metrów w miarę litego terenu, dlatego w pobliżu wodospadu powstała tylko 185-metrowa linia Yaku Mama 7a+.

Gocta Falls wymagają umiejętności wspinania się w tropikalnym ogrodzie. W akcji Manu Ponce

Następnie ekipa przeniosła się do leżącej powyżej 4-tys. metrów doliny Quebrada Rurec. Tam dokonali pierwszego klasycznego przejścia drogi Qui Io Vado Ancora. Linię wytyczyli w 2006 roku Włosi Simone PedeferriFabio Palma i Andrea Pavan.

Qui Io Vado Ancora 7c+/8a, Chaupi Huanca (5179 m), Peru

Qui Io Vado Ancora 7c+/8a, Chaupi Huanca (5179 m), Peru

Baskowie, wspinając się 585-metrową drogą OS, oszacowali trudności na 7c+/8a i dokonali pierwszego przejścia klasycznego.

Zerain, dolina Quebrada Rurec , Peru

Ukoronowaniem wyprawy było wytyczenie własnej drogi w dolinie Quebrada Rurec. Baskowie znaleźli 860-metrową ścianę na szczycie o wysokości 5200 m. Wytyczyli na niej drogę Zerain. Linia została poświęcona Alberto Zerain, który zginął w tym roku na Nanga Parbat.

Iker Pou, Eneko Pou, Manu Ponce i Pedro Galán w dolinie Quebrada Rurec

Baskom nie udało się przejść całej linii klasycznie (trzy wyciągi nie poddały się w tym stylu). Szacują jej trudności na 8a i zachwalają piękno linii.

Mysza

Źródło: planetmountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum