25 września 2017 09:08

Znów to zrobiła… Margo Hayes prowadzi Biographie 9a+

Matty Hong napisał: „Znów to zrobiła. Biographie ma długo oczekiwane pierwsze przejście kobiece”. To o Margo Hayes, która wspinała się po drodze już w czerwcu br. Tym razem się udało, Amerykanka poprowadziła kolejną drogę legendę, perełkę Céüse. Kolejną, bo w lutym tego roku wspięła na La Ramblę w Siuranie, łamiąc barierę trudności w kobiecym wspinaniu.

Margo Hayes na „Biographie” 9a+ (fot. arch. Matty Hong)

„To naturalne, że mamy wątpliwości, to część naszego doświadczenia, ale z każdą próbą nabierałam pewności siebie(…)” – tak mówiła Margo Hayes po przejściu La Rambli (całą rozmowę przeczytacie TUTAJ). Ale takie słowa charakteryzują podejście 19-latki do wspinania w ogóle. Nieprzypadkowo Darek Król, który zna Amerykankę od dziecka, pisał o niej: „Od razu mierzyła bardzo wysoko. Myślę, że nikt, nawet ona sama, nie miał pojęcia, na jakim poziomie jest w stanie wspinać się na skałach, więc po prostu testowała, gdzie jest jej granica”.

Tę granicę Margo postawiła bardzo wysoko. Biographie to droga jakich mało, mają ją na koncie sami wielcy. Poprowadzona w 2001 roku przez Chrisa Sharmę „zebrała” jak dotąd 15 przejść.* Chrapkę na Biographie ma zresztą więcej dziewczyn. Np. 16-letnia Laura Rogora, której udało się pokonać pierwszą część drogi, cenioną na 8c+. Okazuje się, że w Biographie wbiła się także we wrześniu Janja Garnbret. Słowenka była blisko sukcesu (jak pisze, spadła z ostatniego trudnego ruchu) i na pewno będzie chciała wrócić do Céüse. Tak więc drugie przejście kobiece pozostaje tylko kwestią czasu(?).

https://www.instagram.com/p/BZdEjHJHzRz

Przejście Margo to dowód, jak szybko kobiece wspinanie idzie do przodu. Niedawno 9a+ poprowadziła także Belgijka Anak Verhoeven (Sweet neuf 9a+ w Pierror Beach). To znakomite przejście, niemniej autorskie, więc na potwierdzenie trudności trzeba będzie poczekać.

***

*Biographie 9a+: w 2001 roku Chris Sharma po długich bojach poprowadził przedłużenie oryginalnej Biographie 8c+ (pierwsze przejście należy do Francuza Arnaud Petita). Trzy lata później jako pierwszy drogę Sharmy powtórzył Sylvain Millet. Ważnym momentem w historii Biographie było również przejście Francuza Enzo Oddo w 2010 roku, który jako pierwszy pokonał drogę po obrywie kluczowego chwytu na starcie (wycena 9a+ co prawda pozostała, ale dolny crux jest od tej pory wyraźnie trudniejszy).

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum