13 września 2017 09:53

Luka Krajnc odhacza Spomin. Wielowyciągowa 8c w Paklenicy

Słoweniec Luka Krajnc dokonał pierwszego przejścia klasycznego historycznej drogi Spomin 8c. W chorwackiej Paklenicy powstała bardzo trudna wielowyciągówka.

Spomin 8c, Anića Kuka (fot. Marko Prezelj)

Spomin 8c, Anića Kuka (fot. Marko Prezelj)

Spomin biegnie przez najbardziej wywieszoną część ściany Anića Kuka (Paklenica). Droga została wytyczona w 19854 przez Silvo Karo i Janeza Jegliča (VI+, A2, A3). Rok później dołączył do nich Franček Knez, trzeci z tej wielkiej trójki słoweńskich wspinaczy. Zespół ten zapisał się wielkimi zgłoskami w historii światowego alpinizmu. W takim składzie wytyczyli wariant prostujący. Była to najtrudniejsza technicznie hakówka w Paklenicy i miała zaledwie kilka powtórzeń.

Luka Krajnc na Spomin 8c  (fot. Marko Prezelj)

Luka Krajnc na Spomin 8c (fot. Marko Prezelj)

Luka Krajnc zainwestował w pierwsze przejście klasyczne sporo energii. Dwa lata treningów i w sumie 27 dni prób w ścianie sprawiły, że wiosną tego roku udało mu się poprowadzić Spomin RP. O swoich emocjach związanych z droga Luka pisze bardzo sugestywnie:

Cały proces był testem dla mojego ciała i głowy, trudno opisać jak wiele myśli przelatywało mi przez głowę po poprowadzeniu ostatniego trudnego wyciągu. Wpiąłem się do stanowiska, zwiesiłem się w uprzęży i prawie rzygałem z wyczerpania. Bez ściemy, koktajl pozytywnych emocji i tak, przyznam to, kilka łez. Jednocześnie moja głowa była zbyt pełna, by zrozumieć dlaczego czuję się taki pusty.

350-metrowa droga ma 10. wyciągów i jest w większości ubezpieczona spitami. Najtrudniejszy wyciąg osiąga 8c, ale do przejścia jest jeszcze jeden wyciąg 8b+, dwa 8a+ i jeden 7b+. To sprawia, że Spomin może stanowić prawdziwe wyzwanie cel dla topowych wspinaczy.

Mysza

Źródło: friko.si

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum