24 września 2017 14:34

Kanadyjskie “Singularity” powtórzone po 10 latach – Nalle Hukkataival

Zawsze przyjemnie pisze się o przejściach Nalle Hukkataivala. Fin nie tylko potrafi wspiąć na wyżyny jeśli chodzi o trudności, ale jest też wyjątkowo kreatywnym i ciekawym świata boulderowcem. Tym razem nie będzie co prawda o autorskim przejściu fińskiego wspinacza, ale o powtórzonym po wielu latach słynnym problemie w Squamish – Singularity (8B+).

Nalle Hukkataival na “Singularity” (8B+?), Squamish (fot. West Mountain Media)

Przeszło 10 lat czekał na drugie przejście boulder Singularity w Squamish, znany wcześniej jako Room Project. Rozwiązał go w maju 2007 roku pochodzący z Wielkiej Brytanii Tim Clifford, kilka dni przed swoimi 40. urodzinami. Mówił wówczas: „To zdecydowanie moje najlepsze pierwsze przejście, także jeden z najlepszych trudnych problemów, jakie zrobiłem. To zawsze bardzo satysfakcjonujące, kiedy jest się pierwszą osobą, której uda się rozpracować boulder. Dla mnie jest on idealny”.

Czy ktoś mógł przypuszczać, że techniczna, granitowa linia Clifforda, wyceniona na 8B+, zostanie powtórzona dopiero dekadę później? A zrobił to Nalle Hukkataival, który zresztą nie kryje zachwytu nad Singularity: „Co za niesamowity boulder! Tylko dla tej jednej linii warto było tu przyjechać!”.

I chyba nie najważniejsze jest to, czy trudności sięgają 8B+ czy może więcej… w końcu boulder bronił się przed kolejnym pogromcą tyle lat. Zresztą sam Hukkataival ucieka od jednoznacznej wyceny. Ważne, że Singularity zostało w końcu powtórzone.

Brunka
źródło: squamishclimbingmagazine.ca, gripped.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum