8 września 2017 10:04

Hakuna Matata – nowa droga w Dolomitach

Lisi Steurer i Hannes Pfeifhofer wytyczyli i poprowadzili klasycznie nową drogę na południowej ścianie Taè (Spalti di Col Becchei) w Dolomitach. 400-metrowa linia otrzymała wdzięczną nazwę Hakuna Matata oraz wycenę 8a.

Autorzy nowej drogi na południowej ścianie Taè (fot. Peter Manhartsberger / Lisi Steurer profil FB)

Taè (Spalti di Col Becchei) to wybitny mur skalny w Dolomitach w okolicach Cortiny. Lisi Steurer, pracująca jako przewodnik górski w tych okolicach, dostrzegła potencjał południowej ściany Taè wiosną tego roku. Z dostępnych informacji wynikało, że prawa część ściany nadal posiada spory potencjał dla nowych dróg. Z kolei Massimo da Pozzo, działający intensywnie w tym rejonie, w roku 1988 otworzył dwie drogi na Taè.

Lisi Steurer prowadzi w płytach południowej ściany Taè (fot. Peter Manhartsberger / Lisi Steurer profil FB)

Steurer związała się liną z Pfeifhoferem w czerwcu tego roku. Podczas trwającej siedem dni akcji wspinacze wytyczyli nową linię prowadzącą przez południową ścianę Taè (Spalti di Col Becchei). Linia została wytyczona w stylu ground-up przy użyciu mieszanki zwykłych haków, boltów oraz asekuracji tradycyjnej.

Topo Hakuna Matata (fot. Peter Manhartsberger / Lisi Steurer profil FB)

Przebieg Hakuna Matata (8a, 400m) autorka drogi określa jako logiczny. Specyfika wymytej i wygładzonej miejscami skały nie pozwalała na poprowadzenie linii o bardziej prostym przebiegu – wymuszała trawersy. Większość stanowisk umiejscowionych jest na wygodnych półkach.

Hannes Pfeifhofer podczas wspinaczki na Hakuna Matata (fot. Peter Manhartsberger / Lisi Steurer profil FB)

Samo wspinanie Lisi określa jako bardzo techniczne, a trudności drogi ocenia na 8a (oblig. 7b).

Jakość skały [na Hakuna Matata] jest jedną z najlepszych w całych Dolomitach. Hannes dał radę odhaczyć naszą drogę w ciągu jednego dnia już w czerwcu. Dwa tygodnie później, dzięki wsparciu Franza Boschetti, również i mi udało się przejść całość klasycznie w ciągu jednego dnia. Sugerujemy wycenę 8a i czekamy na opinie autorów przyszłych powtórzeń.

Lisi podczas pierwszego klasycznego przejścia swojej nowej drogi (fot. Peter Manhartsberger / Lisi Steurer profil FB)

Lisi Steurer wspólnie z Hannesem Pfeifhoferem wytyczała już wcześniej nowe trudne wielowyciągówki w Dolomitach. O jednym z tych przejść pisaliśmy tutaj.

Michał Gurgul
źródło: planetmountain.com, Lisi Steurer profil FB




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum