12 września 2017 10:43

Anak Verhoeven otwiera „Sweet neuf” i stawia na 9a+

Godne następczynie ma Josune Bereziartu. W 2015 roku Amerykanka Ashima Shiraishi wyrównała rekord Baskijki prowadząc Ciudad de Dios 9a/a+ w Santa Linya, dwa lata później jej rodaczka Margo Hayes podbiła poprzeczkę pokonując La Ramblę 9a+ w Siuranie, a teraz swoją cegiełkę dołożyła Belgijka Anak Verhoeven.

Anak Verhoeven na „Sweet neuf” 9a+ (fot. Sébastien Richard)

Anak Verhoeven poprowadziła w Pierrot Beach (Vercors) drogę Sweet neuf 9a+. To nowa linia, otwarta właśnie przez Belgijkę, dlatego na potwierdzenie wyceny trzeba będzie jeszcze poczekać. Jednak znając klasę, umiejętności i doświadczenie Anak, można się spodziewać, że właśnie w takich trudnościach będzie oscylować francuska nowość.

Sweet neuf jest kombinacją nowości Sang neuf  i starszej drogi Home sweet home (8c/c+). Anak zaczęła od Sang neuf 9a, 15-metrowego projektu obitego przez Quentina Chastagniera, próbowanego ponoć wcześniej przez wielu mocnych wspinaczy. Po zrobieniu pierwszego przejścia Sang neuf  Belgijka zdecydowała się, za namową przyjaciela i lokalsa Sébastiena Richarda, przedłużyć ją o ponad 20-metrowy odcinek istniejącej Home sweet home. Dla całości zaproponowała 9a+, czyli najwyższe trudności osiągnięte do tej pory przez kobietę w światowym wspinaniu. Przed nią była tylko Margo Hayes.

Na „Sang neuf” 9a, pierwszy odcinek „Sweet neuf” 9a+ (fot. Sébastien Richard)

Jak potrafi wspinać się Anak Verhoeven, mieli okazję przekonać się śledzący pucharowe zmagania. Belgijka jest jedną z najlepszych zawodniczek Pucharu Świata, jest też aktualną mistrzynią Europy (Campitello di Fassa 2017). Ale równie skutecznie wspina się w skałach. Może pochwalić się takimi drogami jak choćby: Era Vella w Margalefie, La reina mora 8c+/9a i Brodway 8c+/9a, obie w Siuranie i Ma belle, ma muse 8c+/9a w Vercors (pierwsze przejście).

Więcej o najlepszych kobiecych przejściach w historii sportowego wspinania także TUTAJ.

Brunka
źródło: FB Anak Verhoeven, planetgrimpe.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum