Ola Kałucka zakwalifikowała się do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży!

10 września to szczęśliwy dzień dla Oli Kałuckiej, młoda zawodniczka zakwalifikowała się do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, które będą miały miejsce Buenos Aires w 2018 roku! Ola zajęła 13. miejsce w rozegranych po raz pierwszy w formacie olimpijskim Mistrzostwach Świata Juniorów. To ostatnie miejsce dające kwalifikację do Igrzysk. Brawo!

Aleksandra Kałucka (fot. wspinanie.pl)

Format olimpijski to nowa konkurencja (trójbój) we wspinaczce sportowej. Powstał na potrzeby włączenia wspinaczki do programu Igrzysk Olimpijskich. Zawodnicy walczą w trzech konkurencjach: bouldering, prowadzenie i czasówki. Dzięki takiemu rozwiązaniu wspinaczka sportowa dostała się do rodziny sportów olimpijskich.

Ścieżka kwalifikacyjna do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w 2018 roku w Buenos Aires

Jako pierwsi rywalizację w formule olimpijskiej testowali juniorzy na odbywających się właśnie Mistrzostwach Świata w Innsbrucku. Mistrzostwa były jedyną szansą dla młodych zawodników z Europy na uzyskanie kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, które będą miały miejsce Buenos Aires już za rok. Szansę tę w 100% wykorzystała Ola Kałucka. Będzie jedyną polską zawodniczką, która pojedzie do Buenos Aires. Gratulacje!

Aleksandra Kałucka dzielnie walczyła na prowadzeniu (fot. wspinanie.pl)

Ashima Shiraishi wygrywa prowadzenie w „trójboju” – do topu zabrakło niewiele (fot. wspinanie.pl)

Trzeba dodać, że Ola wywalczyła kwalifikację z ostatniego miejsca „biorącego”. W swojej koronnej konkurencji, czasówkach, zajęła 3. pozycję. Końcowa kwalifikacja wynika z iloczynu miejsc zajętych w poszczególnych konkurencjach, więc awans nie był pewny i Ola musiała dać z siebie wszystko w kolejnych starciach.

Podium w łączonym formacie olimpijskim – juniorki A: 1. miejsce Sandra Lettner, 2. miejsce Ashima Shiraishi, 3. miejsce Brooke Raboutou (fot. wspinanie.pl)

W boulderingu zaliczyła 1 top i dwa bonusy, co dało jej 18. pozycję. W konkurencji prowadzenie była 17. W sumie dało jej to 918 punktów i szczęśliwą trzynastkę. Zwyciężyła Sandra Lettner z Austrii, która pokonała faworytki z Ameryki: Ashimę Shiraishi i Brooke Raboutou.

Podium w łączonym formacie olimpijskim – juniorzy A: 1. miejsce Sam Avezou, 2. miejsce Filip Schenk, 3. miejsce Petar Iwanow (fot. wspinanie.pl)

Wśród chłopców zwyciężył Francuz Sam Avezou. Drugi był Włoch Filip Schenk a trzeci Bułgar Petar Iwanow. Warto zapamiętać te nazwiska. Są duże szanse, że w przyszłości zobaczymy ich na Igrzyskach Olimpijskich, może już w Tokio…