Debiut formatu olimpijskiego. Ola Kałucka przed ogromną szansą [aktualizacja]

Już jutro po raz pierwszy w historii zostaną rozegrane oficjalne zawody w formacie olimpijskim. Testerami kontrowersyjnego rozwiązania IFSC są juniorzy. Polska zawodniczka, Aleksandra Kałucka, stoi przed ogromną szansą na awans do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, które będą miały miejsce Buenos Aires w 2018 roku.

Format łączony. W tej formule będzie rozgrywała się rywalizacja w Tokio w 2020 roku

Przypomnijmy, że format olimpijski powstał na potrzeby włączenia wspinaczki do programu Igrzysk Olimpijskich. Kontrowersyjne rozwiązanie łączące bouldering, prowadzenie i czasówki okazało się skuteczną bronią i w sierpniu ubiegłego roku wspinaczka sportowa dostała się do rodziny sportów olimpijskich.

Jako pierwsi rywalizację w formule olimpijskiej testują juniorzy na odbywających się właśnie Mistrzostwach Świata w Innsbrucku. Po tradycyjnych zmaganiach w poszczególnych konkurencjach będą walczyć w ciągu jednego dnia we wszystkich trzech.

Aleksandra Kałucka wywalczyła złoto w konkurencji na czas (fot. Eddie Fowke / IFSC)

Jutro 6 najlepszych dziewczyn i chłopców z dwóch kategorii będzie walczyło w formule odpowiadającej finałowi olimpijskiemu. Najpierw zobaczymy Juniorów B, następnie Juniorów.

Pojutrze (niedziela) będziemy mieli odpowiednik eliminacji olimpijskich, gdzie rywalizować będzie 20 dziewczyn i 20 chłopców z kategorii Junior A. I tu świetna wiadomość, będziemy mogli kibicować Oli Kałuckiej, która przystąpi do zmagań z 8. miejsca!

Ścieżka kwalifikacyjna do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w 2018 roku w Buenos Aires

Ola stoi przed ogromną szansą na awans do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, które będą miały miejsce Buenos Aires w 2018 roku. Zakwalifikuje się do nich pierwszych 13 zawodników Mistrzostw w Innsbrucku.

Ola Kałucka

Będziemy mocno trzymać kciuki i mamy duże nadzieje na ten awans. Końcowa kwalifikacja wynika z iloczynu miejsc zajętych w poszczególnych konkurencjach. Takie rozwiązanie wyraźnie premiuje zawodników zajmujących wysokie miejsca choćby w jednej konkurencji. Ola wywalczyła złoto w czasówkach, jeśli powtórzy ten wynik, to awans do Buenos Aires powinna wywalczyć.

Ola Kałucka w finałach kombinacji

[Aktualizacja, 9.09.2017] Organizatorzy ze względu na pogodę przesunęli część zmagania Juniorów A na sobotę. Rozegrano konkurencję czasówek. Ola Kałucka wywalczyła 3. miejsce. Czy wystarczy na awans do Buenos Aires? Może być ciężko, zwycięstwo dawało w zasadzie pewny awans. Trzecie miejsce oznacza, że Ola powinna wywalczyć lepsze miejsca w prowadzeniu i boulderingu, nie wystarczy wystartować. #IFSCywch

Trzymamy mocno kciuki i zapraszamy w niedzielę na wspinanie.pl na stronę z relacją na żywo.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum