6 sierpnia 2017 13:54

Wspinka zagospodaruje Spękane Skały

27 lipca Fundacja Wspinka podpisała porozumienie z władzami Nadleśnictwa Kamienna Góra, w ramach którego uzyskała prawo do zagospodarowania rejonu Spękane Skały na cele wspinaczkowe.

Spękane Skały położone są we wsi Miszkowice (okolice Kamiennej Góry). Zbudowane są ze skały zelpieńcowej. Na ciągnącym się przez ok. 200 metrów pasie skał wytyczono ponad 50 dróg wspinaczkowych o trudnościach od II do VI.1. Drogi powstały za sprawą wspinaczy z czeskiego Trutnowa (m.in. Martina Macka). 

Stan asekuracji jest różny – część ringów wymaga wymiany, planowane jest też dodanie stanowisk zjazdowych na wszystkich drogach. Zakończenie prac ekiperskich ma nastąpić do do połowy przyszłego roku.

Spękane Skały, koncepcja zagospodarowania

Porozumienie w sprawie Spękanych Skał zostało podpisane 27 lipca. W ramach współpracy z Nadleśnictwem Kamienna Góra planowane jest kompleksowe zagospodarowanie terenu przylegającego do wychodni skalnych oraz oczywiście samych ścian Spękanych Skał. Oprócz tego wytyczona i oznakowana zostanie ścieżka dojściowa a także zamontowane tablice edukacyjno-informacyjne.

Spękane Skały (fot. Wspinka)

Na przełomie obecnego i przyszłego roku Nadleśnictwo planuje przeprowadzenie wycinki drzew, co spowoduje w konsekwencji znaczne odsłonięcie kilkunastu wychodni skalnych, natomiast w czasie prowadzenia prac leśnych teren ten będzie wyłączony z dostępu z oczywistych względów bezpieczeństwa i zgodnie z przepisami ustawy o lasach.

Osoby, które chciałyby odwiedzić ten ciekawy geologicznie rejon, powinny zostawić samochód przy asfaltowej drodze koło ruin kościoła ewangelickiego i podejść pieszo kilkaset metrów, omijając prywatne działki, leżące poniżej lasu.

Źródło: Wspinka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Oby obicia nie zepsuli [7]
    jak w temacie

    6-08-2017
    siwy