Uprząż Mammut Ophir Speedfit – test

Dzięki szwajcarskiej firmie Mammut mieliśmy okazję przetestować ciekawy, nowy model uprzęży tej marki. Ophir Speedfit to dobra konstrukcja, posiadająca nowoczesne rozwiązania i design, co tworzy dobrze wyważony uniwersalny produkt.

Mammut Ophir Speedfit

Mammut Ophir Speedfit

Ophir Speedfit to uniwersalna uprząż biodrowa z regulowanymi nogawkami przeznaczona do wspinania zarówno w górach, jak i w skałkach, czy na ściance wspinaczkowej. Uprząż jest oparta na sprawdzonym modelu Ophir i uzupełniona o parę udoskonaleń, na czele z systemem Speedfit – szybkiej regulacji pętli udowych.

Konstrukcja

Pas biodrowy i pętle udowe są oparte na stosowanej od kilku lat tzw. podwójnej konstrukcji. Sprowadza się to do zastosowania dwóch rozdzielających się taśm, które połączone są gąbką i pokrywającym je materiałem. Zaletą takiej konstrukcji jest możliwość obniżenia wagi uprzęży (Ophir Speedfit rozmiar M waży 350 g) oraz zwiększenia komfortu za sprawą poprawy wentylacji. 

Szybka, bezpieczna klamra pasa biodrowego Ophir Speedfit

Uprząż posiada jedną tzw. szybką bezpieczną klamrę do regulacji pasa biodrowego oraz jest wyposażona w system Speedfit w pętlach udowych. Zakres regulacji obwodu pasa biodrowego od pozycji neutralnej (takiej, w której szpejarki mamy symetrycznie) to ok. 6 cm na zwężanie i ok. 20 cm na rozszerzanie. Właściwy dobór rozmiaru uprzęży jest kluczowy, jeżeli chcemy korzystać z niej także w grubszej odzieży.

System regulacji Speedfit jest wygodny i estetyczny

System Speedfit w taśmach udowych sprawia, że nie mamy luźnego końca taśmy, który “lata” nam przy uprzęży, a samą zmianę długości obwodu robi się błyskawicznie. Zakres regulacji (ok. 5 cm) jest wystarczający do dostosowania uprzęży do zmiany odzieży w zależności od pory roku.

Na każdej ze szpejarek Ophir Speedfit bez problemu mieści się 7-8 ekspresów

Ophir Speedfit jest wyposażona w 4 klasyczne szpejarki. Na każdej bez problemu mieści się ok. 8 karabinków. Materiał na ten ważny element uprzęży został właściwie dobrany. Szpejarki są wystarczająco sztywne i mają dobrą średnicę. Zostały dobrze rozplanowane i korzystanie z nich jest wygodne.

Pętla transportowa i sznureczek do przypięcia woreczka na magnezję z tyłu uprzęży. Po bokach widać czerwone pętelki do wpięcia karabinka na śruby lodowe

Dodatkowo z dwóch stron znajdują się pętelki przeznaczone do wpięcia specjalnego karabinka przeznaczonego do noszenia śrub lodowych. Z tyłu uprzęży wszyto sznureczek przeznaczony do wpięcia woreczka na magnezję oraz mocną pętlę transportową.

Uprząż testowałem przez kilka miesięcy – na sztucznej ścianie, w naszych skałach oraz podczas wspinaczkowych wyjazdów, jak choćby to austriackiego Zillertal (fot. wspinanie.pl)

Wygoda

Uprząż należy do wygodnych i oferuje pełną swobodę ruchów. Pasy biodrowe i udowe są wystarczająco szerokie, wyłożone gąbką i oddychające. Odczucie komfortu podczas wiszenia w uprzęży jest oczywiście subiektywne, ale do standardowych zastosowań jest wystarczająca wygodna. Damy też radę na wiszącym stanowisku. 

Bezpieczeństwo

Mammut wyposażył Ophir Speedfit w rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo korzystania z uprzęży oraz wydłużające jej trwałość.

Zasada działania Indicator technology firmy Mammut

Pierwszym jest Indicator technology. To praktyczny i z punktu użytkownika bardzo prosty patent zastosowany w miejscach narażonych na intensywne zużycie i kluczowych dla bezpieczeństwa – łączniku oraz w miejscu zamocowania go do pasa biodrowego. To jak jest to kluczowy problem, utwierdził nas śmiertelny wypadek Todda Skinnera.  Dzięki Indicator technology, gdy taśma jest nadmiernie zniszczona, ukazuje się czerwona nitka, sygnalizując konieczność wymiany elementu lub wycofania uprzęży z eksploatacji.

Element wykonany z tworzywa sztucznego chroniący pętlę udową przed przetarciem jest niewielki i nie przeszkadza w korzystaniu z uprzęży

Celem drugiego rozwiązania jest to, by nie trzeba było korzystać z pierwszego. To opatentowana przez Mammuta osłonka z tworzywa sztucznego na najbardziej obciążoną część taśm udowych, czyli miejsce połączenia ich z łącznikiem. Osłonka Mammuta jest niewielka i w żadnym stopniu podczas testu nie powodowała dyskomfortu.

Oczywiście Ophir Speedfit jest wyposażona w tzw. szybką bezpieczną klamrę, co jest już standardem w nowoczesnych uprzężach.

Podsumowanie

Ophir Speedfit to dobrze zaprojektowana uniwersalna uprząż. Jej konstrukcja i jakość wykonania nie budzą żadnych zastrzeżeń. Z satysfakcją powinien z niej korzystać wspinacz skałkowy, który od czasu do czasu lubi wspiąć się także na wielowyciągówce lub na lodospadach. 

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum