18 sierpnia 2017 21:01

PŚ i ME 2017 w Monachium – po eliminacjach

Znamy już półfinalistów Pucharu Świata w Monachium, finałowej edycji tego sezonu. W tym roku monachijskie zawody mają też rangę Mistrzostw Europy.

Monachium 2017 (fot. Eddie Fowke / IFSC)

Najlepiej po półfinałach, z kompletem topów, zaprezentowały się Słowenka Janja Garnbret i Japonka Miho Nonaka, ale tuż za nimi są liderka PŚ Shauna Coxsey (Brytyjka ma już tytuł najlepszej zawodniczki sezonu w kieszeni, notabene drugi w karierze), jej rodaczka Michaela Tracy, Serbka Stasa Gejo i utytułowana Japonka Akiyo Noguchi. Obrończyni tytułu mistrzyni Europy sprzed dwóch, Szwajcarka Petra Klingler, po pierwszej rundzie zajmuje 11. pozycję.

W męskiej stawce bez niespodzianek, prowadzą Azjaci – na dwóch pierwszych miejscach Koreańczyk Jongwon Chon (z dużymi szansami na statuetkę PŚ, podobnie jak Coxsey drugą w karierze) i Japończyk Kokoro Fuji. Wśród Europejczyków w kolejnej rundzie same znane nazwiska, w tym między innymi Rosjanin Aleksiej Rubcow (najgroźniejszy rywal Chona w walce o PŚ), broniący tytułu mistrza Europy Niemiec Jan Hojer, jego rodak David Firnenburg, Austriak Jakob Schubert, Ukrainiec Siergiej Topiszko, Słoweniec Jernej Kruder, a nawet niewidoczny na pucharowych arenach, ale czarujący skutecznością w skałach Alex Megos.

W Monachium wspinali się dziś także nasi reprezentanci. Wśród blisko 80 zawodniczek w pucharowej klasyfikacji Ida Kupś zajęła dobre 35. miejsce. Natomiast w ME Ida sklasyfikowana została na 27. miejscu. Igor Fojcik był 93 w PŚ, w sumie wystartowało ponad 150 zawodników.

Jako że w Monachium rozgrywane są podwójne zawody, mamy też podwójną klasyfikację i osobny sposób wyłonienia najlepszej pary Starego Kontynentu. Tu decydujący będzie start w kolejnej rundzie, w której wystąpi 20 zawodniczek i 20 zawodników z Europy (po 10 najlepszych z obu grup eliminacyjnych niezależnie od normalnej klasyfikacji pucharowej, patrz: składy). Tak więc kolejność w europejskim półfinale będzie zarazem oficjalnym rankingiem Mistrzostw Europy. Sam Puchar Świata, w półfinale i finale, rozgrywany będzie według normalnego schematu.

Zapraszamy na bezpośrednie relacje z jutrzejszych półfinałów i finałów na specjalną stronę wspinanie.pl.

Sobota, 19 sierpnia:
10.00 – półfinały
18.00 – finały

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum