17 sierpnia 2017 11:18

Po słowackiej stronie Tatr – Jacek Groń i Jurek Gurba wytyczają dwie nowe linie

Nowe drogi powstały po słowackiej stronie Tatr. Jacek Groń i Jurek Gurba wytyczyli dwie linie na zachodniej ścianie Wielkiego Kościoła (2151 m). Jak zapewnia Jacek, obie biegną w świetnej jakości, litej skale i mają około 100 metrów długości.

Wspaniała sceneria z trawiastych tarasów pod ścianą (fot. Jacek Groń)

Jacek Groń o tatrzańskich nowościach pisze tak:

Pierwsza droga o nazwie Radosne wspinanie ma 3 wyciągi (15, 40, 35 metrów) o trudnościach VI-. Czas przejścia 1,5 godziny. Druga droga to Wniebowzięci, także 3 wyciągi (50, 20, 30), wyceniliśmy ją na solidne VI. Czas 1,5 godziny.

Po lewej zaznaczona droga “Wniebowzięci “, po prawej “Radosne wspinanie” (fot. / topo J. Groń)

Asekurowaliśmy się z friendów i kości, które dobrze siadały. Małym problemem było znalezienie odpowiednich miejsc na niektóre stanowiska, stąd wynikają długości zaproponowanych wyciągów. Ze szczytu Kościoła pod ścianę schodziliśmy w kierunku Pośredniej Grani.

1. wyciąg “Radosnego wspinania”, miejsce VI- (fot. arch. J. Groń, J. Gurba)

I wyciąg 2 (fot. arch. J. Groń, J. Gurba)

Umiejscowienie zachodniej ściany Wielkiego Kościoła wysoko nad doliną gwarantuje, że wspinamy się w sporej ekspozycji po stosunkowo dobrej skale, a zachodnia wystawa bardzo często oferuje słońce i ciepło. Takie niedogodności, jak mozolne i dość trudne podejście, jak też wspomniane pewne trudności ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na stanowiska, w żaden sposób nie powinno zniechęcać do odwiedzenia słonecznych tarasów pod Wielkim Kościołem.

Kluczowa płyta na drodze “Wniebowzięci” (fot. arch. J. Groń, J. Gurba)

***

Dojście pod ścianę: wchodziliśmy żlebem Branisko od strony Staroleśnej Doliny, szlakiem do mostka i potem do żlebu. Żleb mniej więcej w połowie ma spory uskok, który obchodzi się trawkami z lewej. Podejście raczej trudne i parchawe. Trzeba też w odpowiednim momencie, już dość wysoko, odbić na prawo.

Jacek Groń
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum