4 sierpnia 2017 13:37

Mingma Gyalje, Sigurjónsson oraz 8 innych wspinaczy zdobywają Broad Peak

Zaledwie 7 dni po zdobyciu K2 grupa prowadzona przez Mingma Gyalje. staje na szczycie kolejnego ośmiotysięcznika. Broad Peak jest 10 szczytem Korony Himalajów bez tlenu na liście szybkiego Szerpy.

Zazwyczaj ekipy planujące podczas jednej wyprawy połączenie tych dwóch szczytów – K2 i Broad Peak – wybierają Broad Peak w pierwszej kolejności. Wejście na ten stosunkowo niski ośmiotysięcznik traktują jako aklimatyzację przed głównym celem wyprawy – K2. Działając według tego schematu, w rekordowym czasie, połączył oba wierzchołki Bojan Petrow. W 2014 roku Bułgarski himalaista staną na szczycie K2 8 dni po zdobyciu Broad Peak.

Wyprawa prowadzona przez Mingma G. na szczycie K2 (fot. profil FB Mingma. G.)

Mingma Gyalje Sherpa po raz kolejny potwierdza swoją już zasłużoną opinię szybkiego himalaisty. Po wcześnie rozpoczętym sezonie na Nanga Parbat, gdzie zdobycie samego wierzchołka postawił pod znakiem zapytania sam Migma, i udanej akcji na K2, Mingma w towarzystwie Johna Snorri Sigurjónssona oraz 8 innych wspinaczy zdobywa Broad Peak. To 10 ośmiotysięcznik na koncie Szerpy zdobyty bez tlenu. Co do pozostałych wspinaczy nie ma potwierdzonych informacji o użyciu tlenu z butli.

Wspinacze wyruszyli z BC 2 sierpnia. Jak podaje Mingma na swoim profilu FB: byli jedyną ekipą działającą jeszcze w tym czasie na lodowcu Baltro. Kolejnego dnia dotarli do obozu na wysokości 7000 m, a dzisiaj o poranku, po pokonaniu ostatniego fragmentu, cała dziesiątka dotarła na wierzchołek Broad Peak (8034 m).

Warto w tym miejscu przypomnieć niedawny sukces Waldemara Kowalewskiego, który 27 lipca również stanął na wierzchołku tej dobrze znanej Polakom góry.

Pozycja nadajnika Johna Snorri Sigurjónssona – wierzchołek Broad Peak (fot. TheNorthmenPakistan)

Swoją drogą ciekawe, czy Mingma odnajdzie w sobie jeszcze tyle energii, aby spróbować powtórzyć wejście na Nanga Parbat. Po zakończonej wątpliwym sukcesem akcji na tej górze Mingma powiedział, że aby nie wzbudzać kontrowersji, powtórzy wejście i zdobędzie wierzchołek. Jeśli będzie próbował, to czy uda mu się to przed końcem tego sezonu?

Michał Gurgul
źródło: alpinistiemontagne.gazzetta.it, TheNorthmenPakistan profil FB
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum