30 sierpnia 2017 15:36

Japończycy Hiraide i Nakajima zdobywają Shispare (7611 m) nową drogą przez pn.-wsch. ścianę!

Przejście nowej, bardzo trudnej drogi niezdobytą do tej pory ścianą w Karakorum zawsze budzi sporo emocji. Na razie nie mamy jeszcze pełnych informacji dotyczących wspinaczki Japończyków, jednak już chodzą głosy, że ich wyczyn może zasłużyć na Złoty Czekan. 22 sierpnia Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima stanęli na szczycie Shispare (7611 m) po ukończeniu nowej drogi na pn.-wsch. ścianie.

Duet znakomitych wspinaczy – Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima (fot. Hiraide/Nakajima)

***

Shispare (7611 m) jest jednym z najwyższych szczytów najbardziej wysuniętej na zachód części Karakorum – łańcucha Batura Muztagh. Charakterystyczną cechą tej góry jest jej wyjątkowe wywyższenie ponad otaczające ją tereny. Znajdujące się w dolinie Hunza miasteczko Karimabad oddalone jest od szczytu Shispare  jedynie o 13 kilometrów w poziomie. Natomiast różnica wysokości pomiędzy tymi dwoma punktami to 5550 metrów. Najbardziej stroma i zaskakującą duża jest ściana północno-wschodnia tego siedmiotysięcznika – wspinaczkowy cel dwójki Japończyków.

Piramida szczytowa Shispare – 7611 m n.p.m (fot. summitpost.org)

Eksploracja tej części Karakorum rozpoczęła się stosunkowo późno, bo dopiero w latach 70. Warto przypomnieć, że pierwszymi zdobywcami tej góry byli w 1974 roku członkowie polsko-niemieckiej ekspedycji pod kierunkiem Janusza Kurczaba*.

22 sierpnia, o godzinie 14:30 zespół Kazuya Hiraide / Kenro Nakajima stanął na szczycie Shispare (7611 m) po ukończeniu nowej drogi na pn.-wsch. ścianie. Wspinaczka trwała 4 dni – Japończycy spędzili 3 noce w ścianie. Była to ich 5. próba pokonania ściany.

Wejście na Shispare od strony północno-wschodniej jest najtrudniejszą możliwością zdobycia tej góry. Najprawdopodobniej Japończycy dokonali tego jako pierwsi. Wysokość względna tej ściany to 2700 m, a trudności swojego przejścia Hiraide i Nakajima wycenili na M6 / WI5. Ich wspinaczka może okazać się największym dokonaniem alpinistycznym roku.

Przebieg nowej drogi Japończyków na płn.-wsch. ścianie Shispare (fot. Hiraide/Nakajima)

25 sierpnia, po udanej wspinaczce, Hiraide i Nakajima wrócili bezpiecznie do obozu poprzez grań północno-wschodnią. Raport z przejścia znajdziecie na stronach UIAA.

Michał Gurgul
źródło: Tom Nakamura, summitpost.org

*Szczyt zdobyli 21 lipca 1974 roku Polacy Leszek Cichy, Marek Grochowski, Jan Holnicki-Szulc, Andrzej Młynarczyk, Jacek Poręba, oraz Niemcy Hubert Bleicher i Herbert Oberhofer. Tego samego dnia Janusz Kurczab zdobył dziewiczy, pobliski Ghenta Sar (7091 m).
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Shispare... [1]
    ...czapki z głów!!! mr

    31-08-2017
    mr