20 sierpnia 2017 10:00

Jan Hojer bohaterem finału PŚ w Monachium, wśród kobiet najlepsza Janja Garnbret

Niemcy mają swojego bohatera. Jan Hojer obronił wczoraj tytuł mistrza Europy, a potem wygrał ostatnie zawody pucharowe tego sezonu. Wśród kobiet triumfowała Janja Garnbret, która wydaje się najbardziej kompletną zawodniczką zawodniczych aren.

Największe zawody boulderowe sezonu – Monachium 2017 (fot. Eddie Fowke / IFSC)

***

Patrząc na skład sobotniego, męskiego, finału nie ma wątpliwości, kto rządzi w tym roku w Pucharze Świata. Niemiec był rodzynkiem, jedynym Europejczykiem w szóstce, pozostali to Azjaci. A jednak nie Koreańczyk Jongwon Chon i nie ekipa Japończyków – trzeba przyznać, że takiej koordynacji i takiej harmonii ruchów jak oni nie chyba nikt z czołówki – grali wczoraj pierwsze skrzypce. Aktorem pierwszoplanowym był Jan Hojer.

Aktorem pierwszoplanowym był Jan Hojer (fot. Eddie Fowke / IFSC)

Niemiecka precyzja okazała się tego wieczoru nie do pobicia. Hojer, niesiony dopingiem kibiców, kończył finałową rozgrywkę z kompletem topów. Wyprzedził dwóch Japończyków – z trzema problemami poradzili sobie Toma Narasaki i Taisei Ishimatsu.

Pierwsza szóstka mężczyzn:

 1. Jan Hojer 4t10
 2. Tomoa Narasaki 3t6
 3. Taisei Ishimatsu 3t7
 4. Jongwon Chon 2t3
 5. Yoshiyuki Ogata 2t4
 6. Kokoro Fujii 2t9

Tymczasem u kobiet… Trudno odmówić finalistkom wspinaczkowego kunsztu, każda z pierwszej szóstki to absolutny światowy top. Niemniej największe wrażenie zrobiła w sobotni wieczór Janja Garnbret, dla której nie a znaczenia, czy wiąże się liną czy startuje na małych formach. W obu przypadkach jest wyjątkowo skuteczna. Klasę pokazała przede wszystkim na problemie nr 2, bardzo koncepcyjnym i akrobatycznym – tylko jej udało się sięgnąć topu, choć blisko była także Serbka Stasa Gejo.

Ostatnie zawody PŚ 2017 wygrywa Janja Garnbret

Każdy z finałowych problemów był dla zawodniczek nie lada zagadką, no może poza czwartym, który okazał się już “tylko” boulderingiem w czystej postaci (siła!). Były też momenty frustracji, kiedy dziewczynom nie udawało się rozgryźć startowych sekwencji. Batalię wygrała wspomniana Garnbret, która topowała trzykrotnie. Dwa topy zaliczyła Shauna Coxsey, Brytyjka podeszła do zawodów wyluzowana, mając w świadomości wygraną w całym PŚ 2017. Trzecia na mecie zameldowała się Japonka Akiyo Noguchi.

Pierwsza szóstka kobiet:

 1. Janja Garnbret 3t10
 2. Shauna Coxsey 2t2
 3. Akiyo Noguchi 1t1
 4. Stasa Gejo 1t3
 5. Alex Puccio 1t3
 6. Petra Klingler 0t

Pełne wyniki z Monachium na stronie IFSC.

***

W generalnej klasyfikacji Pucharu Świata 2017 zwyciężyli Jongwon Chon – druga statuetka w karierze Koreańczyka, wygrał także w sezonie 2015 i Shauna Coxsey – Brytyjka potwierdziła ty samym swój prym w kobiecym boulderingu, najlepsza była także w sezonie 2016.

Cały PŚ 2017 trafia do Shauny Coxsey (fot. Leah Crane)

Klasyfikacja PŚ 2017:

Mężczyźni:

 1. Jongwon Chon 453
 2. Tomoa Narasaki 404
 3. Aleksiej Rubcow 399

Kobiety:

 1. Shauna Coxsey 560
 2. Janja Garnbret 470
 3. Akiyo Noguchi 381

Brunka
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum