16 lipca 2017 11:53

Polacy na K2 – Bargiel i Gołąb założyli obóz 3. Lawina przeszła przez Żebro Abruzzi

Dobre wiadomości docierają z K2, na którym wspólnie działają dwie polskie wyprawy. Andrzej Bargiel i Janusz Gołąb dotarli do wysokości 7100 m, gdzie założyli obóz 3. Na Żebrze Abruzzi 2 dni temu lawina zmiotła obóz 3, szczęśliwie w tym czasie nie było tam żadnego z himalaistów z licznych wypraw atakujących górę.

K2 z Concordii. 1. Żebro Abruzzi, 2. droga Basków, wariant do Żebra Abruzzi (fot. Janusz Kurczab)

K2 z Concordii. 1. Żebro Abruzzi, 2. droga Basków, wariant do Żebra Abruzzi (fot. Janusz Kurczab)

Na K2 działają dwie polskie wyprawy – K2 Ski Challenge Andrzeja Bargiela, którego celem jest pierwszy zjazd na nartach ze szczytu oraz wyprawa Polskiego Himalaizmu Zimowego, jej celem jest nie tylko zdobycie szczytu, ale także przygotowanie taktyczne i logistycznej zimowej wyprawy na tę górę.

Janusz Gołąb i Andrzej Bargiel, obóz na K2

Polskie wyprawy obecnie połączyły siły i działają wspólnie na drodze Basków:

W piątek z bazy do C2 wyszli Janusz Gołąb i Andrzej Bargiel. Dzisiaj (sobota) założyli obóz C3 na wys. 7100 m. W obozie C2 śpią dziś Jerzy Natkański i Kuba Poburka!

Trzymamy kciuki za dalsze postępy. Warunki na górze są trudne i niebezpieczne. Silne wiatry przyczyniają się do wzrostu zagrożenia lawinowego. 14 lipca Mingma Gyalje Sherpa poinformował o dużej lawinie, która najprawdopodobniej zmiotła obóz 3 (ok. 7300 m) na drodze normalnej biegnącej Żebrem Abruzzi.

Big Avalanche in Abruzzi This morning at 8:12am, we saw big avalanche coming from Abruzzi route. We feel all camp3…

Opublikowany przez Mingma G. na 13 lipca 2017

Obóz 3 na Żebrze Abruzzi znajduje się w miejscu, przez które już niejednokrotnie w przeszłości przechodziły lawiny. Miejmy nadzieję, że to ostatnia w tym sezonie…

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum