13 lipca 2017 09:37

Mistrz świata zdyskwalifikowany! Doping w rosyjskiej kadrze

Paweł Batuszew, tegoroczny mistrz świata we wspinaczce lodowej na czas, został zdyskwalifikowany na 4 lata. Rosjaninowi odebrano także tegoroczne tytuły.

Paweł Batuszew

Paweł Batuszew

O tym, że rosyjski sport nie jest wolny od dopingu, przekonaliśmy się w 2015 roku, gdy wybuchła olbrzymia afera dopingowa związana z rosyjskimi lekkoatletami. Według raportu Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), laboratoria antydopingowe w Soczi i Moskwie, minister sportu oraz służby specjalne Rosji brały udział w procederze mającym na celu tuszowanie pozytywnych wyników testów reprezentantów tego kraju w igrzyskach olimpijskich 2014.

Meldonium, lek na serce a od 2017 roku zakazany środek dopingowy

Głośny jest też przypadek tenisistki Marii Szarapowej. Jedna z największych rosyjskich sportowych gwiazd, najlepiej zarabiająca od lat sportsmenka świata przyznała, że od 10 lat brała lek meldonium, zakazany od 1 stycznia 2016 roku. Rosjanka wpadła, ponieważ stosowała go po tej dacie.

Okazuje się, że praktyki dopingowe zawędrowały także do tak egzotycznej i niszowej dyscypliny, jaką jest wspinaczka lodowa na czas. A przypomnijmy, że od kilku lat UIAA stara się, by wspinaczka lodowa została włączona do rodziny sportów olimpijskich. Jednym z wymogów sportu olimpijskiego jest właściwa polityka antydopingowa.

11 lipca UIAA opublikowało komunikat w sprawie Pawła Batuszewa. Czytamy w nim, że WADA potwierdziła zarówno w próbce “A”, jak i “B” stosowanie meldonium, z którego korzystała też Szarapowa. W związku z tym 29-letniemu Rosjaninowi odebrano tytuł mistrza świata z Champagny-en-Vanoise (tytuł mistrzowski przechodzi na Wladimira Karatszewa) oraz miejsca wywalczone w Pucharze Świata.

Jest to pierwszy wykryty przypadek stosowania niedozwolonych środków w rywalizacji we wspinaczce lodowej. Niestety nie pierwszy we wspinaniu. Co prawda znane przypadki (kilka) z ostatnich lat dotyczą stosowania raczej środków odurzających. Głośne były zwłaszcza dwa. W 2001 roku u Chrisa Sharmy na zawodach Pucharu Świata wykryto marihuanę, a w 2007 roku u Edu Marina, również na zawodach Pucharu Świata, kokainę. Miejmy nadzieję, że w przyszłości nie będziemy musieli już pisać o dopingu, choć perspektywa igrzysk olimpijskich może stanowić dla sportowców ogromną pokusę do pójścia na skróty.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum