15 lipca 2017 13:29

Michi Wohlleben odhacza techniczne Parzival 8b na Westliche Dreifaltigkeit

Pod koniec maja tego roku niemiecki wspinacz Michi Wohlleben poprowadził najtrudniejszą klasyczną drogę w szwajcarskim masywie Alpstein na spektakularnej, wapiennej turni Dreifaltigkeit. Linia o długości 150 metrów prowadzi na szczyt położony na wysokości 1800 m.

Michi w technicznych trudnościach na „Parzival” 8b (fot. Frank Kretschmann)

Choć sam szczyt jest położony dość nisko, a droga jak na wspinaczkę wielowyciągową nie należy do najdłuższych, to z pewnością nie można odmówić jej walorów estetycznych i oczywiście trudności. Piękna, niemal prosta linia przebiega przez środek Westliche Dreifaltigkeit. Ta imponująca turnia góruje nad rozległą alpejską doliną, na przeciwko jeziora Bodeńskiego. Skała to doskonałej jakości wapień o szarym odcieniu, w większej części jest pionowa lub lekko połoga, zdarzają się jednak fragmenty przewieszone oraz okapy.

Idealny przebieg drogi „Parzival” 8b (fot. Frank Kretschmann)

Linię Parzival na tej pięknej turni wytyczyli lata temu miejscowi wspinacze: Markus Hutter, Fabio Lupo oraz Michael Obendrauf. Niełatwe początki ich wzmagań sięgają końca lat 90. XX wieku. Po licznych, nieudanych próbach i kilku srogich lotach spod ewidentnego okapu przebiegającego diagonalnie przez niemal całą szerokość ściany, wspinacze zaniechali dalszych prób. Dopiero w 2006 roku na drogę powrócił Hutter oraz Lupo. Tym razem progres był znacznie lepszy – w dwa lata wspinaczom udało się wytyczyć linię i dokonać pierwszego przejścia hakowego.

Imponująca turnia Westliche Dreifaltigkeit (fot. Frank Kretschmann)

Od tej pory droga Parzival oczekiwała na swoje pierwsze przejście klasyczne. Wiosną 2016 roku pod Westliche Dreifaltigkeit po raz pierwszy pojawił się Michael Wohlleben. Prace nad drogę pochłonęły sporo wysiłku i czasu jednak w końcu Michi zwyciężył – 21 maja 2017 niemiecki wspinacz stanął na szczycie. Tym samym powstała najtrudniejsza droga wielowyciągowa w masywie Alpstein.

Trudności poszczególnych wyciągów na Parzival przedstawiają się następująco: P1: 7a+/b,  P2: 7b+,  P3: 7c+,  P4: 8b,  P5: 7c,  P6: 7a+.

Michi ponad diagonalnym okapem na „Parzival” 8b (fot. Frank Kretschmann)

Wisienka na torcie? Partnerem Michiego podczas pierwszego klasycznego przejścia Parzival był pierwszy zdobywca i autor drogi: Markus Hutter.

Michi Wohlleben oraz autor drogi Markus Hutterdrogi po ukończonej wspinaczce na „Parzival” 8b (fot. Frank Kretschmann)

Michał Gurgul
źródło: planetmountain.com, FB Michi Wohlleben

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum