26 lipca 2017 16:24

Wieści spod K2 – wyjście do ataku jednak się opóźnia – aktualizacja

Wczoraj informowaliśmy o planowanym wyjściu zespołu Andrzej Bargiel, Janusz Gołąb i Jakub Poburka. Ekipa połączonych wypraw #K2SkiChallange i letniej wyprawy PZA/PHZ miała w planach rozpoczęcie akcji, której zwieńczeniem ma być atak szczytowy i późniejszy zjazd na nartach. Jednak pogoda pomieszała szyki i wyjście zostało przełożone. Dzisiaj zespół również pozostał w bazie.

Andrzej Bargiel pod K2 (fot. Marcin Kin / #K2SkiChallange)

Wczoraj na profilu Andrzeja pojawiła się informacja:

Niestety na razie pogoda nie pozwala na wyjście w góry. Dzisiaj zostajemy w bazie… Kolejna próba ataku jutro rano! Miejmy nadzieję, że już niedługo uda się coś zjechać!

Najświeższe informacje przekazane przez Jerzego Natkańskiego:

Wbrew planom, i zapowiedziom nie udało się rozpocząć akcji na górze. Jerzy Natkański dotarł do obozu C1. Na kontynuację wspinaczki nie pozwoliły warunki panujące na górze powyżej wysokości 6 tys. m. Himalaiści połączonych polskich wypraw pozostają w bazie i czekają na poprawę pogody.

Po ponad trzech tygodniach przygotowań i aklimatyzacji ekipa zamierza wyruszyć do góry, gdy tylko pogoda na to pozwoli. Plan zakłada przeniesienie obozu III na wysokość ok. 7800 m n.p.m., gdzie wspinacze zostaną na noc. Następnego ranka Andrzej uda się w stronę szczytu, z którego chce zjechać na nartach.

Pomimo początkowych założeń o zdobyciu szczytu polską drogą (Kukuczka-Piotrowski), wobec trudnych warunków powyżej obozu I, zespół zdecydował o zmianie drogi na znaną i coraz częściej wybieraną alternatywę dla drogi klasycznej, drogę Česena (Basków).

K2 z Concordii. 1. Żebro Abruzzi, 2. droga Basków, wariant do Żebra Abruzzi, 3. droga polska (fot. Janusz Kurczab)

Polską drogą, wytyczoną przez Jerzego Kukuczkę i Tadeusza Piotrowskiego w 1986 roku, będzie przebiegała natomiast w dużej mierze linia zjazdu. Rekonesans na tej drodze w początkowej fazie wyprawy wykazał, że to właśnie tutaj panują najlepsze warunki śniegowe, aby bezpiecznie zjechać do bazy na nartach.

Prognoza dla K2 (mountain-forecast.com)

Niezwykle istotny wpływ na przebieg ataku będzie miała pogoda, o czym wspinacze przekonują się każdego dnia. Aktualną pozycję Andrzeja (lokalizator GPS) możecie śledzić na jego stronie – andrzejbargiel.com.

Sprocket
źródło: profil Fb Andrzeja Bargiela, informacja prasowa #K2SkiChallenge,
Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum