31 lipca 2017 15:05

Gosia Jurewicz i Józek Soszyński ścianą Helvetestinden

Zgrany i doświadczony team, Gosia Jurewicz i Józek Soszyński, dokonał najprawdopodobniej pierwszego powtórzenia rosyjskiej hakowej drogi 600-metrową ścianą Helvetestinden (Lofoty, Norwegia).

Ściana Helvetestinden, droga rosyjska “Thirst in the clouds”, nr 3

Historia Thirst in the clouds sięga 1984 roku, kiedy to  Arild Meyer i Finn Jensen pokonali pierwsze 11 wyciągów drogi. W 2009 roku pod ścianą Helvetestinden pojawił się zespół rosyjski (Aleksiej Oruszew, Andriej Warwarkini Aleksandr Szamukow) i w 4-dniowej akcji dokończył dzieła. Trudności 16-wyciągowej drogi zostały ocenione przez Rosjan na A2+/A3, 6a.

Józek Soszyński i Gosia Jurewicz na pierwszym biwaku “Thirst in the clouds”

Gosia na hakowym wyciągu po drugim biwaku na “Thirst in the clouds” , Helvetesveggen

Także 3 dni na powtórzenie drogi potrzebowali Gosia i Józek:

Udało się nam zrobić w 3 dni Drogę Rosyjską z 2009 r. 6+, A3 środkiem ściany Helvetestinden. Prawdopodobnie było to pierwsze powtórzenie – sądząc po ilości koniecznego czyszczenia rys.

Ściana ma tylko niecałe 600 metrów, ale wspinanie jest poważne i miejscami ryzykowne. Zwłaszcza kruche flejki i ich świeże obrywy na 11 wyciągu dają popalić wyobraźni. Potrzeba też dużo sprzętu i pracochłonnego bicia haków w cieniutkich, często ślepych rysach. Wspinaliśmy się w stylu bigwall bez poręczowania, ale z portalem i holowaniem wora. Fantastyczna przygoda za kołem podbiegunowym.

Mysza

Źródła: FB Jurek Soszyńskikrukonogi.com, rockfax.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    G&J Team na Lofotach [5]
    Gratulacje za fajne przejscie hakowkowo-bigwallowe. Droga nr 3 wyglada pieknie,…

    1-08-2017
    reganclimbing