28 lipca 2017 14:25

Impas przełamany – na szczycie K2 melduje się 12 wspinaczy

Od rana śledziliśmy na K2 postępy grupy kilkunastu wspinaczy, wchodzących w skład dwóch komercyjnych agencji Destination Dreamers oraz Ascent Himalaya. Jeden z liderów Szerpa Mingma Gyalje Sherpa potwierdził przed chwilą, że na szczycie K2 wraz z nim zameldowało się 12 wspinaczy: 8 Szerpów oraz klienci – Islandczyk John Snorri Sigurjónsson, Amerykanka Vanessa O’Brien i dwójka z Chin – Zhang Liang i Miss Jing Xue.

K2 z Concordii. 1. Żebro Abruzzi – droga normalna, 2. droga Cesena (Basków), wariant do Żebra Abruzzi, 3. droga polska Kukuczka-Piotrowski (fot. Janusz Kurczab)

Akcja z obozu IV trwała długo. Wspinacze pojawili się na wierzchołku K2 (8611 m) w godzinach popołudniowych (ok. 13-15 wg czasu lokalnego). Już wcześniej sygnalizowano trudne warunki, głęboki śnieg i duże zagrożenie lawinowe.

To pierwsze wejście na szczyt K2 od 3 lat – w poprzednich sezonach 2015 i 2016 nie zanotowano sukcesów. Nie mamy jeszcze informacji dotyczącej wykorzystania tlenu z butli, biorąc jednak pod uwagę komercyjny charakter wypraw, wspinacze i towarzyszący im Szerpowie mogli korzystać z dodatkowego tlenu.

John Snorri Sigurjónsson podczas wspinaczki na K2 (fot. Lífs­spor á K2)

Islandczyk John Snorri Sigurjónsson stał się tym samym pierwszym Islandczykiem, który wszedł na K2, czyli najtrudniejszy ze szczytów ośmiotysięcznych. Wcześniej John, również jako pierwszy w swoim kraju, zaliczył wierzchołek Lhotse.

Amerykanka Vanessa O’Brien ze wspierającą ją ekipą pod K2 (fot. arch. Vanessa O’Brien)

To również wielki sukces dla Vannesy O’Brien, która stała się pierwszą Amerykanką, której udało się wejść na wierzchołek K2.

Przed ekipą trudny powrót do bazy – trzymamy kciuki za bezpieczne zejście!

Sprocket
Źródło: Profil FB Mingma G., Profil FB Vanessa O’Brien, Profil FB John Snorri Sigurjónsson
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Miss Jing Xue [2]
    Mocny ten Chińczyk, tylko z nieznanych względów niektóre serwisy prasowe…

    30-07-2017
    McAron