GriGri+ przetestowane. Nowe funkcje sprawdzonej konstrukcji

GriGri+ to następca najpopularniejszego przyrządu asekuracyjnego ze wspomaganym hamowaniem. Firma Petzl zdecydowała się na udoskonalenie sprawdzonej przez rzeszę wspinaczy konstrukcji. Przyrząd miał rynkową premierę wiosną tego roku i niedawno pojawił się na polskim rynku. Ponad 4-miesięczne intensywne korzystanie z GriGri+, rozpoczęte na światowej premierze przyrządu w Barcelonie, pozwoliło nam na gruntowne przetestowanie nowości Petzla.

GriGri+ (fot. wspinanie.pl)

GriGri wprowadzenie

Pierwsze GriGri pojawiło się na rynku w 1991 roku. Za sprawą innowacyjnej konstrukcji stało się najpopularniejszym przyrządem asekuracyjnym ze wspomaganym hamowaniem. Po dokładnie 20 latach, w 2011 roku pojawiło się znacznie odchudzone (25%) i przystosowane do lin o mniejszych średnicach GriGri 2 – test tego urządzenia znajdziecie tutaj.  Na kolejny model, czyli właśnie testowane przez nas GriGri+, nie musieliśmy czekać już tak długo. Nowy model Petzl przedstawił po 6 latach od GriGri2, wiosną 2017 roku.

Ewolucja GriGri: od prototypu do GriGri a następnie GriGri 2 i GriGri+

Udoskonalone GriGri+

Zasada działania przyrządu się nie zmieniła, ale tym razem GriGri odrobinę przytyło, jego waga wzrosła o 15 g i teraz przyrząd waży 200 g. Wzrost wagi wynika z wyposażenia GriGri+ w nowe funkcje i udoskonalenia:

 • system anti-panic blokujący przyrząd, gdy szybkość zjazdu lub opuszczania będzie zbyt duża;
 • możliwość wyboru trybu asekurowania – dostępne tryby to prowadzenie i wędka, dzięki temu osiągnięto inne reakcje urządzenia w każdym z trybów;
 • możliwość blokady zmiany trybów przed przypadkowym przełączeniem (funkcja przydatna zwłaszcza dla instruktorów obsługującym większe grupy).
W GriGri+ zwiększono zakres pracujących w urządzeniu średnic lin (fot, wspinanie.pl)

W GriGri+ zwiększono zakres pracujących w urządzeniu średnic lin (fot, wspinanie.pl)

Petzl zdecydował się na poszerzenie zakresu możliwych w użytkowaniu średnic lin – przyrząd radzi sobie ze średnicami od 8.5 do 11 mm, strefa komfortu to zakres od 8.9 do 10,5 mm.

Ponadto w GriGri+ dołożono płytkę ze stali o wysokiej odporności na ścieranie w miejscu tarcia liny hamującej, co ma zwiększyć jego trwałość i estetykę.

GriGri+ – pierwsze wrażenia

GriGri+ od pierwszego kontaktu robi dobre wrażenie. Przyrząd jest zgrabny, lekki i dobrze leży w ręce. Konstrukcja jest zwarta, a wszystkie ruchome części poruszają się miękko i bez oporów.

GriGri+ ma duże czytelne oznaczenia, które sprawiają, że nie powinniśmy mieć problemów z poprawnym włożeniem liny do przyrządu (fot. wspinanie.pl)

GriGri+ ma duże czytelne oznaczenia, które sprawiają, że nie powinniśmy mieć problemów z poprawnym włożeniem liny do przyrządu (fot. wspinanie.pl)

Duże i czytelne oznaczenia na obudowie oraz wewnątrz sprawiają, że trudno pomylić się przy wkładaniu liny do przyrządu. To szczególnie istotne, gdyż prawidłowe wpięcie liny jest kluczowe, by zadziałał mechanizm hamujący!

Prawidłowe umieszczenie liny jest kluczowe, by zadziałał mechanizm hamujący GriGri+ (fot. wspinanie.pl)

Prawidłowe umieszczenie liny jest kluczowe, by zadziałał mechanizm hamujący GriGri+ (fot. wspinanie.pl)

W przypadku, kiedy nie przeczyta się instrukcji, na początku pewien kłopot może sprawić przełącznik “wędka-prowadzenie”. Został on wyposażony w blokadę trybu pracy. Blokada, która ma służyć instruktorom, jest skuteczna, a jej odbezpieczenie wymaga długich paznokci lub cienkiego przedmiotu. Przy normalnym użytkowaniu z reguły nie korzystamy z blokady i przełączenie trybu jest bezproblemowe. Wtedy zmiany trybu można wykonać również w sytuacji, gdy już asekurujemy, a okaże się, że zapomnieliśmy zmienić tryb na właściwy do sytuacji.

Zwolnienie blokady zmiany trybów pracy GriGri+ wymaga użycia cienkiego przedmiotu lub posiadania długich paznokci :)

Pożytecznym rozwiązaniem jest wygospodarowanie na krzywce blokującej specjalnego miejsca na podpisanie urządzenia, dzięki czemu w przypadku zgubienia istnieje możliwość identyfikacji właściciela.

GriGri+ – asekuracja

GriGri+ jest przyrządem ze wspomaganiem hamowania. Oznacza to, że podczas asekuracji należy stosować podstawową zasadę, która ma zastosowanie dla wszystkich przyrządów asekuracyjnych:

Nigdy nie puszczamy wolno liny za przyrządem (hamującej).

Uwaga: GriGri+ to przyrząd dla osób praworęcznych – takich, które trzymają linę hamująca prawą ręką.

Wędka

Asekuracja podczas wspinania na wędkę nie nastręcza żadnych problemów i nowe GriGri odziedziczyło w tym aspekcie wszystkie dobre cechy poprzedników. Lina, nawet o dużej średnicy i mocno zużyta, przesuwa się gładko. Dodatkowo, po przełączeniu na tryb wędka, lina po obciążeniu blokuje się wyraźnie szybciej, poprawiając komfort pracy asekuranta i patentującego wędkarza.

Opuszczanie

Projektanci spisali się, jeśli chodzi o konstrukcję mechanizmu umożliwiającego odblokowanie urządzenia i opuszczanie prowadzącego lub zjazd na linie. Dźwignia ma właściwie dobrane przełożenie, wymaga zastosowania minimalnej siły.

Dźwignia GriGri+ ma właściwie dobrane przełożenie, wymaga zastosowania minimalnej siły (fot. wspinanie.pl)

Dźwignia GriGri+ ma właściwie dobrane przełożenie, wymaga zastosowania minimalnej siły (fot. wspinanie.pl)

Wspinacze asekurowani przez mniej doświadczonych partnerów oraz instruktorzy docenią także wbudowaną w GriGri+ blokadę antypanic. Przeciągnięcie dźwigni powoduje całkowitą blokadę urządzenia. Aby go odblokować należy puścić dźwignię i ponownie ja podnieść. Równocześnie antypanic nie uniemożliwia sprawnego opuszczania, zaznajomiony z urządzeniem asekurant może szybko sprowadzać partnera na ziemię.

Prowadzenie

Asekuracja z GriGri+ przy prowadzeniu wymaga od asekuranta oswojenia się z przyrządem. Wspinacze przyzwyczajeni do korzystania z kubka, mogą początkowo czuć się zirytowani trudnością z szybkim podawaniem liny.

Co prawda konstrukcja GriGri+ umożliwia wydawanie liny w podobny sposób jak w kubku (patrz film powyżej), ale w momencie wpinki, gdy prowadzący potrzebuje w krótkim czasie uzyskać dużo wolnej liny, niezbędne jest nauczenie się techniki jej szybkiego podawania.

GriGri+ technika szybkiego podawania liny (rys. Petzl)

GriGri+, technika szybkiego podawania liny (rys. Petzl)

Technika polega na przytrzymaniu kciukiem prawej ręki mechanizmu blokującego. Równocześnie palec wskazujący kontruje urządzenie, a lina przesuwa się wewnątrz, czym spełniamy wspomnianą zasadę, by nie puszczać wolno liny hamującej (patrz rysunek powyżej i film poniżej).

Petzl przygotował GriGri+ do korzystania z tej techniki (jest ona opisana w instrukcji). Wypustka, o którą kontrujemy palec wskazujący, jest odpowiednio wyprofilowana i przytrzymanie mechanizmu blokującego po nabyciu pewnej wprawy nie nastręcza trudności.

Loty

GriGri+ działa w tym aspekcie bez zarzutu. Mechanizm blokujący uruchamia się sprawnie, zarówno na cienkich, jak i na grubych linach. Asekurant nie ryzykuje przetarcia skóry na dłoni, a prowadzący zyskuje dodatkową szansę w przypadku najpoważniejszego błędu asekuranta, czyli puszczenia liny hamującej.

Przyrząd nie daje możliwości dynamicznej asekuracji, jako jej namiastkę firma zaleca asekurantowi wyskok w momencie wyłapywania lotu. Niestety, nie w każdej sytuacji wspinaczkowej może to wystarczyć. Przy pewnych konfiguracjach terenu (np. wyjścia nad dachy) lub przy nieszczęśliwym locie umiejętność i możliwość asekuracji dynamicznej może zapobiec urazom prowadzącego. Dlatego wybór urządzenia do asekuracji podczas prowadzenia powinien być za każdym razem świadomy i być wypadkową umiejętności asekuranta, prowadzącego oraz obranego celu wspinaczkowego.

Podsumowanie

GriGri+ to przyrząd przeznaczony do wspinaczki skałkowej na drogach ubezpieczonych i na sztucznej ścianie wspinaczkowej. Przyrząd odziedziczył wszystkie dobre cechy swoich poprzedników, przede wszystkim wygodę przy asekuracji na wędkę i niezawodny mechanizm hamujący. Poprawiono przy tym ergonomię i design urządzenia.

Nowe funkcje (antypanic i przełącznik trybów pracy „wędka” i „prowadzenie”) sprawiają, że GriGri+ staje się urządzeniem bezpieczniejszym i wygodniejszym. Użytkownicy cienkich, nowoczesnych lin szczególnie docenią zwiększenie możliwości urządzenia w tym zakresie.

Zalety:

 • system antypanic
 • ergonomiczny design
 • czytelne oznaczenia
 • możliwość korzystania z szerokiego zakresu lin
 • właściwie dobrane przełożenie mechanizmu odblokowującego

Wady:

 • brak możliwości asekuracji dynamicznej
 • przyrząd tylko dla praworęcznych

Cena: 479 zł
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  I tak nie kupię [3]
  Made in China? Czy coś bardziej egzotycznego?

  7-07-2017
  malaga69