13 lipca 2017 05:53

Chamonix szczęśliwe dla Piotrka Schaba. 13. miejsce Polaka

Piotrek Schab bardzo dobrze wystartował w Chamonix podczas zawodów Pucharu Świata w konkurencji prowadzenie. Zawodnik z krakowskiej Korony wywalczył w półfinale zawodów 13. miejsce.

Ostatnie starty młodego zawodnika z Krakowa robią wrażenie i budzą nadzieję. Piotrek wywalczył dobre 22. miejsce na Mistrzostwach Europy. Wczoraj w Chamonix po raz pierwszy zakwalifikował się do półfinału zawodów Pucharu Świata i wywalczył w nich 13. pozycję, najlepszą w swojej karierze. Jego start możecie zobaczyć na filmie powyżej.

A oto komentarz Piotrka zamieszczony na jego profilu FB:

13 miejsce Pucharu Świata w Chamonix! Oj bardzo ciężko było mi zasnąć po tak emocjonującym i ważnym dla mnie dniu. Przez lata postrzegałem siebie jako wspinacza stricte skałkowego, spychając zawody na dalszy plan. W tym roku zarządziłem zmiany, chciałem udowodnić sobie, że potrafię startować i rywalizować z najlepszymi. Ostatnie dwa miesiące były całkowicie podporządkowane przygotowaniom do zawodów – zero skał i dużo ciężkiej pracy, nie tylko mojej, ale i Maciej Dobrzański oraz naszych trenerów Maćka Oczko i Magdy Terleckiej, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie, nawet podczas wyjazdów. Dwa topy w eliminacjach, a później bardzo satysfakcjonujący występ w półfinale utwierdziły mnie w przekonaniu, że było warto! Tym akcentem zakończyłem międzynarodowe starty w sezonie 2017, teraz czas na odpoczynek, a może kilka dni w Céüse, a w sierpniu wyjazd do norweskiego Flatanger i kontynuacja planu skałkowego na 2017 – #10×9.

Warto dodać, że w ostatnich 20 latach jedynie Tomasz Oleksy wywalczył lepsze miejsce w historii startów polskich zawodników w Pucharze Świata w konkurencji prowadzenie. Było to dokładnie 18 lat temu (!) w 1999 roku w Besancon, gdzie zawodnik z Tarnowa zajął 11. miejsce.

Żeby zobaczyć polskich zawodników jeszcze wyżej w klasyfikacji na trudność, trzeba sięgnąć ponad 20 lat wstecz do przełomu lat 80./90. ubiegłego wieku, czyli okresu krzepnięcia rywalizacji na panelu. W 1989 roku Andrzej Marcisz był 6. w Snowbird, a najlepszy historycznie wynik należy do Piotra Korczaka, który w 1990 roku w Madonna di Campiglio wywalczył 4. lokatę, tuż za podium.

Oczywiście mowa jedynie o brzydszej połowie naszej reprezentacji. Ponieważ wśród pań najlepsze jak dotąd pucharowe, 3. miejsce zajęła Iwona Gronkiewicz-Marcisz – sukces miał miejsce w 1998 roku na zawodach pucharowych w Mediolanie. 9 lat później w 2007 roku w Valence Kinga Ociepka-Grzegulska zajęła 10. miejsce.

W wieczornych finałach zobaczymy:

 1. GHISOLFI Stefano ITA 37+
 2. BOMBARDI Marcello ITA 36+
  KORENAGA Keiichiro JPN 36+
  TIMMERMANS Loïc BEL 36+
 3. HADA Yuki JPN 34+
  MCCOLL Sean CAN 34+
  SHEMLA Yuval ISR 34+
 4. DESGRANGES Romain FRA 33+

W zawodach startował drugi nasz reprezentant – Maciej Dobrzański zajął 51. miejsce.

Zapraszamy na 11:00 na półfinały kobiece oraz na 20:50 na finały. Wyniki i relacje na żywo znajdziecie na specjalnej stronie wspinanie.pl.

Mysza
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum