14 lipca 2017 09:16

Nowe drogi na „polskich” szczytach w Himalajach: Urban Novak, Marko Prezelj i Aleš Česen

Bardzo owocnie zakończyła się wyprawa słoweńskiego zespołu w Himalaje Indyjskie. Urban Novak, Marko Prezelj i Aleš Česen wytyczyli dwie nowe drogi na sześciotysięczniki zdobyte przez Polaków.

Arjuna (6250 m*); Vse ali nič (All or nothing), ED+, 1400 m (16. 6. 2017–18. 6. 2017)

Słoweńska wyprawa działała w Kaszmirze (dolina Kijai Nullah)  od 5 do 30 czerwca br. Głównym celem była nowa droga na  szczyt Arjuna (6250 m*), ale zespołowi udało się także wytyczyć nową linię na wierzchołek P6013 (6038 m). No oba szczyty jako pierwsi weszli Polacy.

Szczyt P6013 zdobyli w lecie 1979 roku Krzysztof Łoziński, Stanisław Gorgon, Jan Marczak, Józef Makinia, Stanisław Pelczarski.

W trakcie tej samej wyprawy Jacek Szczepański i  Jan Oficjalski podejmują próbę wejścia na Arjuna. Ten zespół odłączył się (wraz z Barbarą Oficjalską) od wyprawy i działał samodzielnie. Niestety podczas próby zdobycia Arjuna zaginęli. Barbara, po wielu dniach oczekiwań i próbie ich poszukiwania, zeszła samotnie doliną do pierwszych osad. Zakrojona na dużą skalę akcja poszukiwawcza, w tym helikopterowa nie przynosi rezultatu. Ciał polskich wspinaczy nigdy nie odnaleziono.

Latem 1981 roku próbę zdobycia Arjuna podjęła kolejna polska wyprawa, tym razem szczęśliwie. 4 września po 3-dniowej wspinaczce (2. wyciągi V, 10. II-III oraz lód do 60°) na wierzchołku południowym (6100 m) stanęli Wacław Otręba, Janusz Bartos, Piotr Puzyrewski.

W 1983 na Arjunę ruszyła kolejna polska wyprawa, tym razem celem, poza zdobyciem głównego wierzchołka, była także imponująca zachodnia ściana szczytu. W 8-dniowej akcji, w bardzo dobrym stylu (praktycznie bez poręczowania) Przemysław Piasecki i Tomasz Bender wytyczyli nową drogę na zachodniej ścianie Arjuny Południowej.

18 sierpnia drugi zespół: Jerzy Barszczewski, Mirosław Dąsal i Zbigniew Skierski osiągnął wierzchołek główny Arjuny. Przebyta droga oferowała duże trudności. Jak informuje Zbigniew Skierski:

Droga została zaporęczowana na długości 4. wyciągów,  czyli ok. 120 m. Koledzy Barszczewski i Dąsal byli o jeden dzień wcześniej pod ścianą niż ja i postanowili (w ramach czekania) powspinać się, zamiast siedzieć w namiocie. W efekcie zaporęczowany został dolny, niewielki odcinek, co nie miało większego znaczenia w odniesieniu do całej drogi.

Wspinaczka granią P6013 (6038 m) (fot. Aleš Česen)

 

A wracając do tegorocznej wyprawy doborowego słoweńskiego teamu pod wodzą posiadacza naręcza Złotych Czekanów, Marko Prezejla. Pierwsza, aklimatyzacyjna wspinaczka na P6013 wiodła południową granią tego szczytu. Akcja górska zajęła zespołowi 3 dni (2-4 czerwca), trudności drogi D.

Trudne, mikstowe wspinanie w ścianie Arjuna

Zdecydowanie trudniejszy okazał się główny cel wyprawy, czyli droga biegnąca zachodnią ścianą Arjuny. 1400-metrową linię zespół pokonał w trzydniowej akcji (wykorzystując minimalne okno pogodowe) w stylu alpejskim. Trudności Vse ali nič (All or nothing) to ED+.

Marko Prezelj, Urban Novak, Aleš Česen.

Przejście drogi wymagało pełnego zaangażowania od tego doświadczonego i bardzo sprawnego zespołu, Aleš Česen, pisze:

Nie pamiętam, żebym wspinał się w tak trudnym mikście na takich wysokościach.

Mysza

Źródło: pzs.si, AAJ

*Wysokość Arjuny zmierzona przez słoweński zespół GPS’em to 6250 m, dotychczas w źródłach podawano 6211 m.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum