12 lipca 2017 09:56

W drodze do celu nr 1… Adam Ondra otwiera we Flatanger Move Hard 9b

Wszystko podporządkowane jest jednej drodze  – Project Hard, pierwszej potencjalnej 9c, którą ma sprezentować wspinaczkowemu światu Adam Ondra. Czech przeszedł właśnie we Flatanger kombinację o nazwie Move Hard 9b. To taki mały kroczek prowadzący do głównego celu…

Adam Ondra na swoim głównym projekcie we Flatanger (fot. Pavel Blažek)

9b to przecież absolutnie topowe skalne trudności, ale nie dla Adama Ondry. On celuje dużo wyżej. Chce być pierwszym, który wprowadzi sportowe wspinanie na wyższy, niespotykany dotąd poziom. Nowość w norweskiej jaskini Hanshallaren – Move Hard – Czech traktuje po prostu jako dobrą treningową kombinację. Linia zawiera partie z drogi Move (inne mocne 9b lub nawet 9b/b+ jego autorstwa) i crux nr 2 z Project Hard.

Flatanger to wyjątkowe miejsce na wspinaczkowej mapie, zagłębie długich, arcytrudnych linii. To właśnie tu, pod stropem potężnej granitowej jaskini Hanshallaren, powstała w 2012 roku najtrudniejsza wówczas droga na świecie, Change 9b+. Jej autorem był, jak się łatwo domyślić, Adam Ondra.

Change to zresztą jeden z trzech królujących obecnie ekstremów z cyferką 9b+, obok La Dura Dura w Olianie (2013, więcej o drodze w rozmowie z Ondrą przeczytacie TUTAJ) i Vasil Vasil w rejonie Sloup (Moravský Kras, 2013). Tylko jeden z nich, La Dura Dura, ma dwa przejścia. Poza Ondrą drogę powtórzył Chris Sharma, notabene pomysłodawca projektu.

Adam Ondra na „Change” 9b+ (fot. Petr Pavlíček)

Przy okazji, w ostatnich dniach we Flatanger Ondra otworzył jeszcze jedną nowość – Halibut 8c+, linię obitą przez Joe Kindera.

Brunka

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum