23 czerwca 2017 17:36

Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki wciąż się rozbudowuje

W drugiej połowie 2016 roku rozpoczęły się prace nad rozbudową Wirtualnego Muzeum Jerzego Kukuczki. Dziś przedstawiamy Państwu pierwsze widoczne efekty – nową wersję Korony Himalajów. Jest ona intermedialną prezentacją dróg wspinaczkowych wyznaczonych przez Jerzego Kukuczkę na 14 najwyższych szczytach świata. Opowieść zbudowana jest z materiałów pochodzących z Archiwum Rodzinnego Jerzego Kukuczki.

Czym jest Wirtualne Muzeum?

Wirtualne Muzeum to inicjatywa, z którą Fundacja Wielki Człowiek ruszyła w 2014 roku. Impulsem do rozpoczęcia jego budowy była dotacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był motor do tego, aby zacząć pracę nad stworzeniem wirtualnej przestrzeni, w której moglibyśmy zaprezentować himalajską historię Jerzego Kukuczki i udostępnić archiwalia, które jako Fundacja gromadzimy, katalogujemy, opisujemy i zabezpieczamy od lat. Obecnie dysponujemy ponad 20 tysiącami zróżnicowanych archiwaliów i muzealiów – fotografiami z wypraw, filmami, nagraniami audio, dokumentami tekstowymi takimi jak dzienniki, listy, zapiski, ponadto sprzętem wspinaczkowym, strojami, odznaczeniami, nagrodami.

W grudniu 2014 roku udostępniliśmy witrynę o nazwie Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki – składała się ona wówczas z 3 rozdziałów wirtualnej podróży, w czasie której odwiedzający muzeum wspinali się na ośmiotysięczniki zdobywane przez Kukuczkę. Zamieściliśmy w Muzeum także zakładkę Archiwum, w której można w sposób precyzyjny zobaczyć obecnie zdigitalizowane archiwalia, podzielone według wypraw, lat, nazwisk. W muzeum oferujemy też krótką wycieczkę po początkach kariery himalaisty, a także odwiedziny w Izbie Pamięci w Istebnej.  Obecnie pracujemy nad zbudowaniem kolejnych rozdziałów podróży, ulepszeniem istniejących działów i zmodernizowaniem całej platformy.

Na otwarcie Muzeum w wersji 2.0 zapraszamy do wirtualnej przestrzeni jerzykukuczka.com pod koniec 2017 roku!

Projekt współfinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Miasta Katowice.

Katarzyna Zioło
Fundacja “Wielki Człowiek”
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum