29 czerwca 2017 18:54

Afrykański klejnot – Nalle Hukkataival otwiera “The Finnish Line” 8C(?)

Nalle Hukkataival ma wyjątkowy talent do wynajdywania niesamowitych linii, a idealnym miejscem do eksploracji jest bez wątpienia Rocklands (RPA). Najnowsze dzieło Fina na afrykańskiej ziemi nowi nazwę The Finnish Line i jest naprawdę trudne.

Ponoć to klejnot cenniejszy niż diament, Nalle Hukkataival na “The Finnish Line “, Rocklands (fot. Kevin Takashi Smith)

The Finnish Line jest nie tylko przepięknym kawałkiem skały: “niektóre przejścia pamiętasz do końca życia” – tak między innymi pisze Fin. Ale to także znów wyjątkowo trudny problem, który zdaniem Nalle pretenduje do największych wyzwań w rejonie (a rejon zna doskonale). A więc najpewniej 8C z wyższej półki, a może i więcej… Czas pokaże.

Nalle Hukkataival to oczywiście pierwsza postać światowego wspinania. To właśnie dzięki niemu pojawiła się nowa jakość w boulderingu, która nazywa się Burden of Dreams. Po latach pracy jesienią ubiegłego roku Fin otworzył w Lappnor pierwszy boulder sięgający stopnia 9A, mówił wówczas: „z garstką istniejących problemów 8C+ na świecie, propozycja 9A wydaje się logicznym krokiem”. A warto dodać, że Hukkataival jest w wycenianiu bardzo oszczędny, przy słynnej linii Gioia Christiana Core’a w Vararazze i autorskim Bügeleisen SD w Maltatal postawił 8C/C+.

Brunka
źródło: FB N. Hukkataival
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum