5 czerwca 2017 11:54

Rainman, pierwsze 9b na Wyspach – otwiera wielki Steve McClure

Steve McClure – as brytyjskiego wspinania. Kto jak nie on, autor największych wyspiarskich ekstremów (notujących jedynie nieliczne powtórzenia), miałby zaproponować najtrudniejszą drogę na Wyspach. W Malham Cove (Yorkshire) taka właśnie powstała… Światło dzienne ujrzał Rainman.

Steve McClure prowadzi swój wielki projekt w Malham Cove, Rainman 9b (fot. Ian Dunn)

46-letni Steve McClure poprowadził w Malham Cove swoją najważniejszą drogę – Rainman, która pretenduje zarazem do najtrudniejszej na Wyspach. „Zajęła mi więcej czasu niż Overshadow (9a+) i sądzę, że jest trudniejsza, tak więc proponuję 9b. Mogę się mylić, ale czuję, że to dla mnie nowy poziom” – mówi McClure. Znając powściągliwość Brytyjczyka w wycenianiu dróg, można być pewnym, że najnowszy ekstrem oferuje wyjątkowo wyśrubowane trudności.

Jeszcze pod koniec maja Steve pisał:

Jesienią nie byłem pewny, czy kiedykolwiek uda mi się tę drogę poprowadzić, teraz wiem, że jestem w stanie, muszę w to wierzyć(…).

Siedem lat – tyle zajęła Brytyjczykowi praca nad jego życiowym projektem. To niezwykle intensywny czas, niemiłosiernie testujący wytrzymałość wspinacza. Lata niezliczonych prób, wielu lotów z ostatniego trudnego ruchu, który sam w sobie wydawał się niekończącym się projektem.

Steve na swoim projekcie (fot. arch. S. McClure)

Ostatnie lata to także ciężkie treningi, opracowywanie taktyki, cyzelowanie patentów. A po drodze jeszcze nieprzyjemne kontuzje. W 2013 roku McClure mówił: „Podczas kontuzji byłem pewien, że to już koniec z trudnym wspinaniem. Tak więc, gdziekolwiek jestem wspinaczkowo teraz – to dobre miejsce!”. Teraz jest w miejscu najlepszym z możliwych…

Poniżej McClure na swoim projekcie (znanym pod roboczą nazwą The Easy Easy). Teraz to już Rainman 9b. Linia łącząca odcinki istniejących dróg: Raindogs, Rainshadow, Batman i Bat Route:

Steve McClure nie ukrywa, że z niecierpliwością czeka na przyjazd Adama Ondry, którego niezwykle ceni. Nazywa go purystą, ceniącym samo wspinanie, a nie tylko cyfrę.

***

Wybrane sportowe ekstremy Steve’a McClure’a:

 • Rainman 9b, Malham Cove, 2017
 • Overshadow 9a+, Malham Cove, 2007 rok
 • Northern Exposure extension 9a+, Kilnsey, 2008 rok
 • Batman 9a+, Malham Cove, 2013
 • Mutation 9a, Raven Tor, 1998 rok
 • Rainshadow 9a, Malham Cove, 2003 rok
 • Northern Lights 9a, Kilnsey, 2000 rok
 • North Star 9a, Kilnsey, 2008 rok

Brunka
źródło: climber.co.uk
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum