23 czerwca 2017 14:54

Lato w Himalajach i Karakorum – najciekawsze ekspedycje sezonu 2017

Niektóre wyprawy są już na miejscu w Himalajach i Karakorum i przygotowują swoje bazy. Inne planują przybycie w góry z początkiem lipca lub już zdobywają szczyty. Jeszcze inne zdobywają rozgłos budząc mniejsze bądź większe kontrowersje, co jest chyba nieodłącznym elementem historii związanych z górami najwyższymi. Taka sytuacja ma choćby miejsce w przypadku nepalskiej wyprawy „Dreamers Destination”, która zakończyła się, budzącym wątpliwości wejściem na Nanga Parbat – zespół kierowany Mingma Gyalje Sherpa prawdopodobnie stanął na szczycie 11 czerwca. Jeśli wejście zostanie potwierdzone, można je uznać za inaugurację sezonu w Himalajach.

W najwyższych górach świata lato już się zaczęło i można się spodziewać, że w okresie od lipca do października będzie się sporo działo. Poniżej plany najciekawszych ekspedycji letniego sezonu 2017.

K2 z bazy pod Broad Peak. Wyprawa letnia Polaków ma pomóc w wyborze drogi i przybliżyć zdobycie szczytu zimą (fot. K.Tekieli)

***

Rejon K2 i Broad Peak

Tu ruch będzie spory, wydano około 50 pozwoleń szczytowych. Dla nas oczywiście największym wydarzeniem będą próby Andrzeja Bargiela (K2 Ski Challange – Dokonać niemożliwego), który planuje zdobyć szczyt i zjechać na nartach z samego wierzchołka do podstawy góry. Podobny cel obrał sobie na ten sezon słynny Słoweniec Davo Karničar, który również planuje zjechać z K2.

(fot. K2 Ski Challenge)

W rejonie K2 / Broad Peak będzie działała również nasza narodowa wyprawa pod kierownictwem Jerzego Natkańskiego. Uczestniczą w niej doświadczeni himalaiści, m.in.: Janusz Gołąb, Jarosław Bator, Krzysztof Wranicz i Dariusz Załuski. Wyprawa letnia ma pomóc w wyborze drogi i przybliżyć zdobycie K2 zimą. Tym razem Polacy będą atakować południowo-wschodni filar góry tzw. drogą Basków (nazywaną również drogą Cesena).

Przebieg drogi Basków / drogi Cesena. (źródło: polskihimalaizmzimowy.com)

Po szybkiej akcji na Nanga Parbat „Dreamers Destination” pod kierownictwem Mingma również planuje atakować K2.

Inne zespoły działające tego lata w obszarze K2 i Broad Peak to międzynarodowa wyprawa Himex prowadzona przez Vannesę O’Brien, austriacka Furtenbach Adventures Expedition oraz niewielka wyprawa z USA.

Na Broad Peak powróci Hiszpan Oscar Cadiach. To ostatni szczyt, którego brakuje mu do skompletowania korony Himalajów bez użycia butli z tlenem.

Gasherbrumy

Kilka zespołów spróbuje swoich sił na ścianach GIV, GI oraz GII. Wśród nich ciekawie zapowiadają się próby nieukończonego w poprzednim sezonie trawersu Gasherbruma I i II prowadzone przez hiszpański zespół Alberto Inurrategi, Juan Vallejo i Mikel Zabalza. Wyznaczony trawers to nowa droga, a wspinacze planują pokonać ją w stylu alpejskim.

Gasherbrum IV z Lodowca Baltoro. czerwona linia: północno-zachodnia grań 1986, żółta: droga koreańska 1997, niebieska: droga Kurtyka-Schauer 1985 (fot. i oprac. “World Mountaineering: The World’s Great Mountains by the World’s Great Mountaineers”, Audrey Salkeld, 1998)

Czeski wspinacz, Marek Holecek powraca na GI, aby zdobyć południowo-zachodnią ścianę, która opiera się jego atakom już od kilku lat. natomiast Szkot Bruce Normand poprowadzi mały, czteroosobowy zespół na Gasherbrum IV.

W rejonie pojawią się również nasi przedstawiciele pod przewodnictwem Jacka HubertaCelem ich międzynarodowej wyprawy jest Gasherbrum II.

Nanga Parbat

Pozwolenie na ataki szczytowe na Nangę otrzymali Hiszpanie i Nepalczycy. Alberto Zerain i Mariano Galvan planują zmierzyć się z Granią Mazeno, na której Alberto poniósł porażkę w 2011 roku.

Wspomniany na początku Mingma Gyalje na swoim profilu FB informuje, że nie zamierza wzbudzać kontrowersji i wątpliwości w przyszłości, dlatego atak na Nanga Parbat powtórzy. Sherpa wraz ze swoim chińskim zespołem jest w trakcie zbierania wszystkich 14 ośmiotysięczników, dlatego pragnie mieć pewność, że szczyt Nanga został na pewno zdobyty, natomiast komercyjnym uczestnikom swojej wyprawy na Nanga Parbat gratuluje zdobycia szczytu.

Manaslu

Na koniec sezonu planuje swój atak na Manaslu legenda himalaizmu, zdobywca 12 z 14 ośmiotysięczników, wieloletni partner Reinhold Messnera, Hans Kammerlander. Po klęsce w 1991 roku (podczas tamtej próby szczytowej, w bardzo ciężkich warunkach, zginęło dwóch przyjaciół Tyrolczyka) Hans pragnie w końcu powrócić na górę i wyrównać rachunki.

***

Pełna lista zarejestrowanych wypraw w Karakorum, sporządzona przez Alpine Club Pakistan, znajduje się pod TUTAJ.

Wszystkim zespołom działającym tego lata w Karakorum i Himalajach życzymy powodzenia. Jednocześnie trzeba pamiętać, że zdobycie szczytu jest możliwością, natomiast szczęśliwe zejście do bazy to konieczność.

Michał Gurgul
źródło: Altitude Pakistan, polskihimalaizmzimowy.pl, alanarnette.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum