3 czerwca 2017 23:04

Alex Honnold przesolował Freeridera!!!

Alex Honnold dokonał historycznego przejścia. Amerykanin przeszedł free solo Freeriedera (5.12d, 33 wyciągi) na El Capitan. To pierwsze w historii przejście w tym stylu drogi na najsłynniejszej z amerykańskich ścian. Można także powiedzieć, że jest to najpoważniejsza solówka w historii wspinania skalnego.

„Freerider” na El Capitan

Freerider (VI 5.12d, 33 wyciągi) to najbardziej popularna droga klasyczna na El Capitanie. Droga jest tak naprawdę wariantem (4. wyciągi) do słynnej Salathe Wall. Została wytyczona przez Alexa i Thomasa Huberów w 1998 roku. Droga ma kilkadziesiąt klasycznych przejść, w tym jedno polskie (Konrad Ociepka, 2014).

Freerider testuje wszelkie umiejętności wspinacza. Prowadzi przez systemem rys, przerys i kominów, ale posiada też fragmenty płytowe. Wymaga wytrzymałości i siły oraz umiejętności wspinaczki w wyjątkowym granicie Yosemite. Ta długa, 1000-metrowa linia oferuje niesamowitą ekspozycję.

Alex Honnold podczas treningowej wspinaczki na Freerider

Jak informuje Mark Synnot na łamach National Geographic, Honnold przygotowywał się do przejścia Freeridera od roku.  Zamiar tej historycznej solówki był utrzymywany w tajemnicy, wiedziała o nim jedynie wąska grupa znajomych Honnolda. Dowiadujemy się też, że pierwszą próbę podjął jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, lecz wycofał się po godzinie wspinaczki.

W tym roku na kilkanaście dni przed solówką przebiegł Freeridera wraz z Tommym Caldwellem. Zespół pokonał drogę w rekordowym czasie 5,5 godziny. Na kilka dni przed wspinaczką Honnold zjechał drogą, by upewnić się, że burza nie zmyła magnezji, którą oznaczył stopnie i chwyty w kluczowych częściach wspinaczki.

Ostatecznie Honnold pokonał ok. 900-metrową ścianę El Capitana 3 czerwca. Przechodząc Freeriedera klasycznie, bez liny i uprzęży w 3 godziny i 56 minut…

Alex Honnold na szczycie El Capitana po przejściu Freeridera

Alex Honnold na szczycie El Capitana po przejściu Freeridera (fot. Jimmy Chin)

Przejście tej drogi free solo jest dokonaniem wręcz niewyobrażalnym i kolejnym wyczynem 31-letniego Honnolda. To po prostu nie mieści się w głowie!

Mysza

Alex Honnold w dziedzinie przejść solo wzniósł się na poziom osiągalny jedynie dla wybranych. Regularnie od wielu lat dokonuje kolejnych mrożących krew w żyłach przejść. Informuje o zaledwie części z nich. Ma na swoim koncie m.in:

A takich specjalistów było niewielu. Oto lista najbardziej imponujących przejść wielowyciągowych free solo:

Źródło: National Geographic
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Honnold free solo na Freeriderze! [45]
  Niezależnie czy jest kosmitą czy tylko wariatem, to życzę mu…

  3-06-2017
  mp3

  jedna z przyczyn to jego mózg...Coś tam nie łączy.. [6]
  http://www.news.com.au/sport/sports-life/science-shows-alex-honnold-feels-no-fear/news-story/57b006f2ea85b6f913c69e5915e0fbd6

  9-06-2017
  murarz

  Pytanie do wyznawców TRAD [38]
  Wczoraj oglądałem film Free Solo. Skoro przeszkadzają wam stałe punkty…

  4-03-2019
  PJ22