18 maja 2017 10:36

Stopień Hillary’ego zniknął naprawdę

W ubiegłym roku informowaliśmy o zniknięciu tzw. Stopnia Hillary’ego, ostatniej przeszkody na drodze na Mount Everest. Część ekspertów uważała, że za ułatwienie tego fragmentu drogi odpowiadają inne warunki śniegowe. Tegoroczne wejścia potwierdzają jednak, że zniknęła cała duża skalna formacja, a z nią historyczne miejsce na drodze na najwyższą górę Ziemi.

It's official – The Hillary Step is no more. Not sure what's going to happen when the snow ridge doesn't form because…

Opublikowany przez Everest Expedition, Ama Dablam, 'Project 321' and some other things. Środa, 17 maja 2017

Tim Mosedale, który wszedł na Mount Everest 16 maja br. napisał:

Oficjalnie, Stopień Hillary’ego zniknął. Nie jestem pewien, co stanie się, gdy nie uformuje się śnieżna grań, są tam większe i mniejsze luźno leżące bloki, które mogą być w takiej sytuacji trudne do pokonania.

Opinię Tima o zniknięciu 12-metrowego skalnego progu o nachyleniu ok. 50 stopni, który znajdował się na wysokości ok. 8790 m,  potwierdza również Alan Arnette, specjalista od Mount Everestu:

Jedno z wąskich gardeł na drodze zniknęło – na razie – co pozwoli przyspieszyć wszystkim wspinaczom.

Stopień Hillarego – po lewej zdjęcie z 2016 roku, po prawej z 2013 roku

Janusz Kurczab tak opisywał drogę zdobywców, Edmunda Hillary’ego i Tenzinga Norgay’a,  w 60. rocznicę pierwszego wejścia na Mount Everest:

Dalej prowadził Hillary i wkrótce musiał pokonać najpoważniejszą przeszkodę – skalny uskok, nazwany później Hillary Step – Stopniem Hillary’ego. Po minięciu szeregu garbów śnieżnych, z których każdy wydawał się wierzchołkiem, stanęli w miejscu, z którego grań opadała ostro, a w dole było widać Przełęcz Północną i lodowiec Rongbuk. Była godzina 11.30. Stali na najwyższym punkcie naszego globu!

Mysza




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum