29 maja 2017 15:57

Piotr Hercog najlepszym zagranicznym zawodnikiem Tenzing Hillary Everest Marathon

Piotr Hercog zwyciężył w kategorii zawodnik zagraniczny w Tenzing Hillary Everest Marathon. Bardzo dobrze wystartowali także pozostali polscy zawodnicy.

Piotr Hercog

W sumie startowało 150 zawodników spoza Nepalu. Drugie miejsce właśnie w kategorii obcokrajowcy wywalczył Robert Celiński (startował po raz piąty). Bardzo dobre 4. miejsce wywalczył Łukasz Zdanowski.

Zwycięzca w kategorii obcokrajowcy, Piotr Hercog, napisał:

Cieszę się z wyniku, ale czapka z głów dla Nepalczyków – poruszają się na tych wysokościach jak my na nizinach ;) Myślę że dla chcącego powalczyć o wygraną w tych zawodach (a nie Nepalczyka żyjącego tu na co dzień) czeka naprawdę długi okres przygotowawczy. Po prostu cudów nie ma. 50% mniejsza zawartość tlenu robi swoje! To była wspaniała przygoda!

Gratulacje!

Tenzing Hillary Everest Marathon organizowany jest od 2003 roku, w rocznicę pierwszego wejścia na Mount Everest przez Nowozelandczyka Edmunda Percivala Hillary’ego i Nepalczyka Tenzinga Norgaya. Himalaiści stanęli na szczycie najwyższej góry świata właśnie 29 maja 1953 roku.

42-kilometrowa trasa biegu wiedzie spod bazy wypadowej na Mount Everest (5364 m) do Namche Bazar (3446 m). Całość przewyższeń to 2777 m w górę i 4579 m w dół.