4 maja 2017 17:40

Odbyła się ceremonia pogrzebowa Ueli Stecka. Szczegółowy raport z wypadku

W buddyjskim klasztorze w Tengboche (Nepal) odbyła się ceremonia pogrzebowa Ueli Stecka. Pożegnanie słynnego alpinisty trwało ok. 3 godzin i zostało przeprowadzone zgodnie z tradycją nepalską. W ceremonii wzięła udział żona Nicole oraz rodzice Uelego i Nicole. Ciało Ueli Stecka zostało skremowane. Część jego prochów zostanie przewieziona do Europy.

Klasztor w Tengboche

Szwajcar zginął podczas aklimatyzacyjnego wyjścia na Nuptse. W oficjalnym komunikacie podano dokładniejsze okoliczności tragicznej wspinaczki.

29 kwietnia Ueli Steck wyszedł z bazy pod Mount Everest do obozu drugiego na wysokości ok. 6400 m. Początkowo zamierzał następnego dnia kontynuować wspinanie drogą normalną do Przełęczy Południowej (7906 m) i wrócić tego samego dnia do obozu drugiego.

Jednak w obozie drugim Ueli stwierdził, że warunki w ścianie Nuptse są idealne, i jeszcze wieczorem podjął decyzję o wspinaczce właśnie na Nuptse.

Ueli Steck

30 kwietnia wyruszył o godzinie 4:30. Wraz z Francuzem Yannickiem Grazianim przeszedł szczelinę brzeżną. Następnie Graziani poszedł do obozu trzeciego na drodze normalnej na Everest a Ueli odbił na flankę Lhotse. Tragiczny wypadek zdarzył się na wysokości 7600 m o godz. 9:00 (czasu lokalnego).

Jego ciało zostało podjęte z wysokości ok. 6600 m przez włoskiego pilota Maurizio Foliniego i przetransportowane do szpitala w Katmandu. Przyczyna upadku pozostaje nieznana.

Mysza

PS Rodzina utworzyła na stronach Ueli Stecka wirtualną księgę kondolencyjną.

Źródło: uelisteck.ch

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum