25 maja 2017 11:50

Problemy dostępowe. Ziszczone ringi na Kości i Jednorożcu

Na dwóch skałach w Dolinie Czubrówki (Czubrowickiej, boczna odnoga Doliny Racławki) nieznany sprawca dokonał zniszczenia wielu ringów startowych.

Informacje i zdjęcia przekazał nam Jakub Bachleda – Dorcarz:

Ringi zostały zaklepane w Grupie Rogożowej Skały a konkretnie na skale Kość i Jednorożec. Na pozostałych skałach pierwsza wpinka jest ciut wyżej. Zaklepane zostały ringi na drogach, na których dało się dosięgnąć ich z ziemi (plus wysokość młotka). Nie ma opcji na wciśniecie ekspresa do tak zniszczonego ringa.

Kość z zaklepanym pierwszym ringiem (fot. Przemek Syga)

Kość i droga z zaklepanym pierwszym ringiem (fot. Przemek Syga)

Obie wspomniane skały zostały udostępnione w 2016 roku przez Jacka Trzemżalskiego (Kość, Jednorożec). Wtedy Jacek pisał:

Mieszkańcy przyglądają się wspinaczom z sympatią, więc dobrze by było nie psuć tych relacji. Sama Rogożowa Turnia leży na prywatnej działce – więc zachowanie na skałach w Sektorze Zagajnika będzie rzutowało na przyszłe warunki udostępnienia turni.

[…]

Zalecam zachowanie czujności w parkowaniu. Przy samej grupie Rogożowej bardzo łatwo jest zastawić lokalną drogę, przez co można wywołać konflikt z mieszkańcami. Zdecydowanie zabrania się zostawiania aut na wybetonowanym poboczu przy charakterystycznym mostku i placyku zabaw, od którego idzie się pod skałę. Jest to pobocze manewrowe do warsztatu po lewej stronie!

Kość, zaklepany ring

Zniszczony ring (for. Przemek Syga)

Nie wiadomo, jaka była przyczyna zniszczenia ringów, czy celem było ograniczenie ruchu wspinaczkowego i liczby parkujących aut, czy też był to “tylko” głupi akt wandalizmu. Na pewno warto jednak odwiedzając te skały stosować się do powyższych zaleceń i być może nawet pytać o pozwolenie na parkowanie w pobliżu posesji.

Mysza

Tagi: • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Dolina Racławki - zaklepane ringi [30]
  jak w temacie, w Dolinie racławki na skałkach kość, jednorożec…

  4-04-2017
  stokrot

  zerowa wpinka [14]
  To nie były pierwsze ringi, tylko zerowe. G

  25-05-2017
  brzuchacz