16 maja 2017 10:08

Keita Kurakami – japoński mistrz trada na „The Walk of Life” E9 6c

Kolejnego powtórzenia doczekała się głośna The Walk of Life E9 6c Jamesa Pearsona na klifie Dyer’s Lookout w North Devon. Brytyjskiego trada powtórzył Japończyk Keita Kurakami.

Keita Kurakami na “The Walk of Life” (fot. Stu Bradbury)

Sławna i niesława zarazem The Walk of Life (prostowanie klasyka rejonu Dyer Straits E8) to dzieło Jamesa Pearsona. W 2008 roku 22-letni wówczas Brytyjczyk ogłosił powstanie ekstremu na własnej protekcji, jakiego świat wcześniej nie widział. Wycenił ją niewiarygodnie wysoko, na E12 7a. Już w 2009 roku wybujałe ambicje młodego Pearsona ostudził, i to dość brutalnie, znakomity Szkot Dave MacLeod, który po przejściu miał powiedzieć: „Myślę, że droga jest solidną E9 6c. Dlaczego uważam, że tak jest? W zasadzie żadna jej część nie jest wystarczająco trudna, aby mówić o E10, a o E12 nie wspominając”. Później zdanie MacLeoda potwierdził Dave Brikket (drugie powtórzenie, 2010).

James Pearson na The Walk of Life:

The Walk of Life to oczywiście duże wyzwanie dla każdego wytrawnego tradowca. A takim jest 31-letni Keita Kurakami. To jeden z najlepiej wspinających się Japończyków na własnej asekuracji, autor najtrudniejszej tradowej drogi wielowyciągowej w kraju – Senjitsu no Ruri 5.14a R/X (Mt. Mizugaki, góry Okuchichibu).

Japończyk pracuje nad „The Walk of Life” (fot. arch. Keita Kurakami)

***

*Ścieżka dojrzewania Jamesa Pearsona, jako wspinacza i jako człowieka (po historii z The Walk of Life Brytyjczyk popadł w niesławę i opuścił Wyspy), świetnie pokazali w filmie „Redemption. The James Pearson Story” Paul Diffley i Chris Prescott. Dokument otrzymał nagrodę na 13. Krakowskim Festiwalu Górskim. To bardzo szczery, prawdziwy i świetnie zrealizowany obraz, gorąco polecam!

Brunka
źródło: www.ukclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum