22 maja 2017 09:34

Everest niewzruszony. Trzech wspinaczy nie żyje

Okno pogodowe sprawiło, że na Mount Everest wyruszyła większość z pragnących zdobyć najwyższą górę Ziemi. Niestety statystyki na Mount Everest są bezwzględne. W każdym sezonie śmierć na górze ponosi ok. 6 osób. Kolejne 3 zgony w tym sezonie zbliżają nas do zrealizowania tej ponurej statystyki.

Mount Everest

Mount Everest

W tym roku pozwolenia na zdobywanie Mount Everestu otrzymało blisko 400 osób. Kolejne 100 wspina się Lhotse. Oznacza to, że na drodze normalnej od strony Nepalu działa, wraz ze wspierającymi Szerpami, ponad 700 osób… Kolejne kilkaset wspinaczy wspina się na Mount Everest od strony Tybetu.

I choć Everest, ze względu na pełne zaporęczowanie drogi i zabezpieczenie wspinaczy przez Szerpów jest statystycznie najbezpieczniejszym ośmiotysięcznikiem (liczba wejść szczytowych do liczby zgonów), to duże liczby przekładają się niestety na dużą liczbę zgonów wspinaczy pragnących zdobyć Mount Everest. Według Alana Arnette liczba ta wynosi ok. 3,7% próbujących zdobyć szczyt, czyli ok. 6 zgonów rocznie.

W tym roku informowaliśmy już o dwóch (Ueli Steck i Min Bahadur Sherchan), teraz musimy poinformować o trzech kolejnych. Ponura statystyka Everestu jest niestety bezwzględna.

Na południowej stronie zginął Roland Yearwood, 50-latek z USA oraz także 50-letni Słowak Vladimir Strba. Od strony północnej 54-letni Australijczyk Francesco Enrico Marchetti. Dodatkowo trwają poszukiwania Ravi Kumara z Indii.

Wg wspomnianego Alana Arnette najczęstszą przyczyną zgonów jest lekceważenie objawów choroby wysokościowej.

Mysza

Źródło: alanarnette.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum