22 maja 2017 15:11

Andrzej Bargiel północną ścianą Aiguille du Midi na nartach

Andrzej Bargiel dokonał zjazdu na nartach słynnym kuluarem Mallory’ego na północnej ścianie Aiguille du Midi (3842 m, Alpy).

Andrzej Bargiel i przebieg zjazdu północną ścianą Aiguille du Midi

Andrzej Bargiel i przebieg zjazdu północną ścianą Aiguille du Midi

Kuluar Mallory’ego to ambitny cel dla skialpinistów. W oryginale, czyli w kierunku w górę, to ok. 1500-metrowa droga wspinaczkowa o trudnościach AD+. Oferuje średnie nachylenie 55 stopni, niektóre fragmenty dochodzą do 58 stopni. Jej zjazdem (najczęściej dokonywanym z dwoma zjazdami na linie) chwalą się takie tuzy skialpinizmu, jak np. Xavier De Le Rue.

Mallory couloir ⛷ Trochę stromo ;) #timetoplay Sobiesław Zasada Automotive

Opublikowany przez Andrzeja Bargila Niedziela, 21 maja 2017

Jak widać po minie na zdjęciu powyżej, dla Andrzeja też stanowił spore wyzwanie ;). Zjazd kuluarem w wykonaniu wspomnianego Xaviera z ekipą możecie zobaczyć na filmie poniżej:

Wiemy, że ten alpejski zjazd jest jednym z elementów przygotowań do kolejnego wyjątkowego wyzwania, jakie zamierza podjąć nasz skialpinista. Cel ten  jest na razie utrzymywany w tajemnicy, ale sądząc po dotychczasowych wyzwaniach z jakimi zmagał się Bargiel (patrz biogram poniżej), będzie bardzo wysoko, bardzo stromo i na pewno nartach…

Andrzej Bargiel (rocznik 1988) to trzykrotny mistrz Polski w skialpinizmie. W 2010 roku pobił rekord świata w biegu na Elbrus, który do tej pory nie został poprawiony. W 2013 roku został pierwszym Polakiem, który bez odpinania nart zjechał ze szczytu ośmiotysięcznika Shishapangma Central. Rok później ustanowił dwa rekordy na Manaslu (w rekordowym czasie – 14 godzin i 5 minut wszedł na szczyt, a całą trasę z bazy na szczyt i ze szczytu do bazy pokonał w 21 godzin i 14 minut). W 2015 roku dokonał jako pierwszy na świecie zjazdu na nartach z Broad Peaku. W ubiegłym roku w rekordowym czasie zdobył tytuł Śnieżnej Pantery.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum