18 maja 2017 08:54

11. Travelery: Bargiel wyczyn roku, Starnawski człowiekiem roku

17 maja podczas uroczystej gali, która odbyła się 17 maja w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, poznaliśmy zwycięzców 11. edycji konkursu Travelery. Andrzej Bargiel został nagrodzony za Wyczyn roku, Krzysztof Starnawski został Człowiekiem roku.

11. Travelery

11. Travelery

Jury tej prestiżowej nagrody podróżniczej w tym roku wytypowało zwycięzców w czterech kategoriach: Wyczyn roku, Społeczna inicjatywa roku, Naukowe osiągnięcie roku, Podróżnicza książka roku. Zwycięzców w kategoriach Podróż roku oraz Podróżnik Online wybrali sami czytelnicyUkoronowaniem gali było przyznanie tytułu Człowieka Roku Travelera oraz wręczenie Nagrody specjalnej.

Krzysztof Starnawski w Morskim Oku, 2015 (fot. arch. K. Starnawski)

Człowiekiem roku został nurek głębinowy Krzysztof Starnawski. Od 20 lat eksploruje jaskinie całego świata. W 2016 roku wraz z polsko-czeskim zespołem nurków i badaczy udowodnił, że Hranická Propast jest najgłębszą podwodną jaskinią świata. Ekipa Starnawskiego sprowadziła zdalnie sterowanego robota ROV na dno czeskiej jaskini – osiągnięto głębokość 404 m! Tym samym z piedestału spadła włoska jaskinia Pozzo del Merro o głębokości 392 m, do tej pory uważana za najgłębszą. Krzysztof Starnawski zmienił naszą wiedzę o świecie, a dzięki jego odkryciu kartografowie muszą zmienić mapy! Ekspedycja była możliwa dzięki wsparciu z grantu National Geographic Society. Zapraszamy do przeczytania niezwykle interesującego wywiadu z Krzysztofem.

Andrzej Bargiel

Andrzej Bargiel

W kategorii Wyczyn roku – za pionierskie podjęcie wyjątkowego wyzwania w dziedzinie podróży, eksploracji lub sportów ekstremalnych – wygrał Andrzej Bargiel. Ski-alpiniście w rekordowym czasie 30 dni udało się zdobyć szczyty pięciu siedmiotysięczników byłego ZSRR leżących w pasmach Pamiru i Tienszanu, zdobywając tym samym tytuł Śnieżnej Pantery. Warto dodać, że Andrzej jest już po raz drugi laureatem Travelerów, w ubiegłym roku odebrał tytuł Człowieka roku.

Kapituła 11. Travelery

Kapituła 11. Travelerów

W tym roku w kapitule w Kapitule 10. Edycji konkursu Travelery zasiadali Agnieszka Franus, redaktor naczelna Travelera, Martyna Wojciechowska dyrektor programowa Travel Channel,  a także laureaci nagrody Grand Prix w poprzednich latach: Elżbieta Dzikowska, podróżniczka, Krzysztof Wielicki, himalaista, Marek Kamiński, polarnik, Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, Aleksander Wolszczan, astronom, Tomasz Tomaszewski, fotograf, Aleksander Doba, kajakarz.

Źródło: Travelery
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum