13 kwietnia 2017 16:59

Alex Huber, Dani Arnold, Thomas Senf: nowa linia północną ścianą Matterhornu!

Doborowy team w składzie Alexander Huber, Dani Arnold, Thomas Senf wytyczył nową linię – Schweizernase – na słynnej północnej ścianie Matterhornu (4478 m).

Matterhorn. Na czerwono linia Schweizernase, pokonana przez zespół: Alexander Huber, Dani Arnold i Thomas Senf (14-15/03/2017). Dolny fragment drogi czerwonej i linia żółta to wcześniej istniejąca droga Gogna-Cerruti. Na zielono normalna droga Schmidów.

Przejście miało miejsce w dniach 15-16 marca. Nowa linia to tak naprawdę prostowanie istniejącej drogi z 1969 roku (Alessandro Gogna i Leo Cerruti). Po 12 wyciągach Gogna-Cerruti  zbacza w prawo, a autorzy marcowej nowości wbili się na wprost przez znajdujące się w tym fragmencie ściany przewieszenie, które Alex Huber opisuje jako:

Tak wywieszające się jak wielki dach na Cima Ovest di Lavaredo.

Alexander Huber w akcji na najtrudniejszym fragmencie Schweizernase

Alexander Huber w akcji na najtrudniejszym fragmencie Schweizernase

Biwak wypadł zespołowi właśnie pod tą największą przeszkodą. Następnego dnia Huber przehaczył dwa wyciągi przez okap, wbijając dwa spity na starcie pierwszego wyciągu i spity na dwóch stanowiskach.

Dani Arnold, Alexander Huber i Thomas Senf

Dani Arnold, Alexander Huber i Thomas Senf

Później, po jednym pionowym wyciągu, zespół napotkał łatwiejszy teren i po 400 metrach mikstowej wspinaczki 16 marca dotarł na szczyt.

Droga otrzymała nazwę Schweizernase (Szwajcarski nos), trudności na kluczowym fragmencie wspinaczki to VII+ A4.

Mysza

Źródło: planetmountain

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    obrazek [4]
    co bądź fałszuje - bo z niego jasno wynika, że…

    13-04-2017
    szczepan2