11 kwietnia 2017 12:45

Piotr Hercog najlepszy na dystansie 100 mil podczas Ultra Fiord w Patagonii

Ultra Fiord, rozgrywany w chilijskiej Patagonii w prowincji Ultima Esperanza, mimo dopiero trzeciej edycji już zyskał miano jednego z najtrudniejszych biegów górskich świata. Zmienne warunki pogodowe, z których słynie Patagonia, lodowce, bagna, kolczaste krzewy, ponad siedem tysięcy metrów podbiegów to tylko niektóre z czynników charakteryzujących ten bieg. Z tym większą radością możemy poinformować, że w Ultra Fiord 2017 pierwsze miejsce na koronnym dystansie 100 mil zdobył Piotr Hercog.

Piotr Hercog zwycięża w Patagonii – Polak najlepszy na dystansie 100 mil podczas Ultra Fiord (fot. Piotr Dymus)

Nasz zawodnik od startu trzymał się w prowadzącej czteroosobowej grupie, a po oderwaniu się od niej i po samotnych 140 kilometrach zameldował się na mecie z dwugodzinną przewagą nad kolejnym zawodnikiem – przedstawicielem gospodarzy Emmanuelem Acuna.

Pierwsze wrażenie Piotra na mecie:

Mocno wyniszczające zawody, myślę, że mocniej niż UTMB. Trasa bardzo zróżnicowana, od bagien, w których noga potrafiła wpaść po kolana, gdzie nie dało się truchtać i gdzie co chwilę się wywracałem, po lodowce, o których mogę powiedzieć, że ten etap był trudniejszy i bardziej skomplikowany niż odcinek między szczelinami na dojściu do obozu drugiego na Piku Lenina. No i ostatnie 50 km po szutrach, naprawdę mocno orzące psychikę… ale udało się!!!

(fot. Piotr Dymus)

(fot. Piotr Dymus)

Warto wspomnieć, że zwycięstwo w Ultra Fiord 2015 na dystansie 70 km było dla Xaviera Thevenarda jednym z etapów do zwycięstwa w Ultra Trail du Mont Blanc w 2015 roku. Tym większa duma z osiągnięcia naszego rodaka.

Bieg ma też za sobą smutną historię, w zeszłym roku na hipotermię zmarł meksykański biegacz Arturo Martinez Rueda, również walczący na dystansie 100 mil.

Paulina Wierzbicka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum